Zbog čega neko krije novac i ne govori o računima u stranim bankama ako je sve stekao LEGALNO?

"Iz profila koji je o Ðilasu ranije napravljen, vidi se da su njegove firme, dok je bio na funkciji gradonačelnika, napravile prihod od 80 miliona evra"

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju

Milioni na računima u stranim bankama očigledno ne idu u prilog lideru Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu, koji želi da se predstavi kao beskompromisni borac za pravdu, lider opozicije koji se bori da narod živi bolje.

Kamen u cipeli predstavlja mu bogatstvo koje se enormno uvećalo dok je bio na vlasti, i to svi znaju. Nameće se logično pitanje – zbog čega neko krije novac, ne govori o računima u stranim bankama i glumi žrtvu medijskih spinova ako je sve što je stekao bilo legalno? Sagovornici Objektiva kažu da će biti posla za Tužilaštvo.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

CRNO NA BELO

Uvidom u dokumentaciju utvrđeno je da na ime firme „Askanijus”, koja je u vlasništvu Dragana Đilasa, postoje dva računa na Mauricijusu, što je on ranije demantovao i što je nameravao da prikrije.

– Ne posedujem nikakve račune na Mauricijusu i nemam firmu – istakao je Đilas, a na nedavnoj konferenciji rekao je da je na Mauricijusu bio samo jednom, i to pre 20 godina na letovanju.

Firme Dragana Đilasa pre njegovog dolaska na vlast imale su prihod od svega 75.000 evra, koji je za osam godina uvećan 1.000 puta. Logično je da je po silasku sa vlasti učinio sve da taj novac sačuva, a njegovo poreklo sakrije.

– Na računu Dojče banke krajem prošle godine nalazilo se tačno 5.741.025 evra. Kompanija na koju se račun vodi je “Askanijus” (Ascanius LTD), čiji je Đilas formalni vlasnik.

– Imamo i dokument iz Švajcarske koji se odnosi na račun u banci Sosijete ženeral, koji se vodi na „Multikom open AG”. Tu firmu zvanično predstavlja Gojko Đilas, ali su kao potpisnici navedeni i Dragan Đilas i izvesni Šmit Paskal. U decembru prošle godine na kontu je bilo 620.147,20 evra – ističe Andrijana Nešić, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika za digitalna izdanja Večernjih novosti.

EGZOTIČNA OSTRVA

Egzotična ostrva, više računa, više miliona – normalan čovek to ne može ni da pohvata, dodaje ministar finansija Siniša Mali i podseća da je Đilas u aprilu 2014, mesec dana pre nego što je otišao sa mesta predsednika DS, „Dajrekt mediju” fiktivno prodao holandskoj firmi „CEE Media” bugarskog biznismena Krasimira Gergova.

– U toj transakciji pojavljuje se i Dragan Šolak, vlasnik „Junajted grupe”, koji je Gergovu pozajmio 17,7 miliona evra za navodnu kupovinu. Bugarski biznismen je već u avgustu 2015. bez naknade vlasništvo preneo firmi „Askanijus”, a 2018. godine je „Dajrekt mediju” za 52 miliona evra kupio Dragan Šolak. Pitanje je gde je kasnije ovaj novac otišao. Sada je na Upravi za sprečavanje pranja novca i tužilaštvu da odrade svoj deo posla. Ovo pokazuje odnos organizovane grupe koja mesecima pokušava da sruši Vučića i da se vrati na vlast, a koja želi da i dalje zarađuje ovolike novce. Nadležni moraju da utvrde kako je neko došao do tolikog novca dok je bio na vlasti – smatra ministar finansija.

NIJE MORALNA GROMADA

Savetnica predsednika Srbije Suzana Vasiljević poručuje da se iz Ðilasovog profila koji je ranije napravio KRIK vidi da su njegove firme, dok je bio na funkciji gradonačelnika, napravile prihod od 80 miliiona evra.

– To me ne iznenađuje, ali me iznenađuje što se naši novinari od 2018. godine, dakle tri godine, nisu pozabavili time što je KRIK objavio. Ako krijete, znači da je novac nelegalno stečen – smatra Vasiljević, te dodaje da Đilas nije “moralna gromada”.

Analitičar Marko Matić u izjavi za Objektiv kaže da sama činjenica da je neko otvorio firmu i milionski račun na Mauricijusu iako tamo nema nikakav biznis, jasno ukazuje da mu je namera bila da skloni i sakrije novac koji je stečen u Srbiji.

– Na nadležnim državnim organima sada je obaveza da detaljno istraže ovaj slučaj, da se utvrdi tačno poreklo novca i da li su ispoštovani zakonski propisi u oblasti poreskih obaveza prema državi Srbiji. Тužilaštvo bi moralo da ispita sve klijente Đilasovih firmi da li je na njih vršen politički uticaj i pritisak u vreme dok je DS bio na vlasti, kako bi poslovali sa Đilasovim firmama. To je način kako bi mogla da se dokaže nedozvoljena trgovina političkim uticajem, koja se krije iza priče o Đilasovom bogatstvu – zaključuje Matić.

Piše: Marija R. Ilić

OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 18. MART

Foto: Objektiv.rs

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (1)

  1. Umesto sto pisete stalno o Djilasu za proneveru novca za koji su svi znali u to vreme dosta godina unazad mozda bi trebalo da izvedete nase kobajagi Sudstvo sa imenima i prezimenima i pisete o njima jer ocito ti se nasi Nebeski jahaci nikako neoglasavaju..Jad i beda naseg sudstva...:(

    Odgovori

Ostavite komentar