“To može da zavede”: Srpski lekar OPASNO POGREŠIO kada se zarazio koronom, poslušajte njegov APEL

Gastroenterolog Dino Tarabar kaže da se nikako ne treba lečiti kod kuće i savetuje koje suplemente treba uzimati

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Youtube printscreen

Gastroenterolog dr Dino Tarabar bio je gost “Beogradske hronike” na RTS, a tema je bila aktuelna situcija sa koronom, kao i kako ojačati imunitet u doba epidemije.

Zašto pola Srba neće vakcinu? U neku od ovih TEORIJA ZAVERE veruje tri četvrtine Balkana

Zašto neki pacijenti koji imaju simptome korone dobiju antibiotike, a neki ne, već im se prepišu tek kada im se stanje pogorša, jedno je od pitanja gledalaca ove emisije.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

“Pitanje upotrebe antibiotika u prvih nekoliko dana je diskutabilno. Ako se radi o virusnoj bolesti, nije neophodno davati antibiotike u prvih nekoliko dana. Dajemo ih obično kod starijih ljudi gde očekujemo superinfekcije bakterijske ili neke komplikacije. Virusi koje lečimo antibioticima može da bude problematično, jer lekovi mogu da unište okolnu, saprofitnu floru i klinička slika će se pogoršati. Klinička slika gripa, prehlade i korone u jednom trenutku može biti identična i nije lako to proceniti samo na osnovu jednog kontakta. Na plućima ne morate da čujete baš ništa i to može da zavede”, priča i dodaje da je bilo slučajeva u “Dragiši Mišoviću” gde su tek na skeneru videli obostranu upalu pluća.

Uvodi se NOVI SET MERA nakon 15. decembra: Iz Kriznog štaba objašnjavaju detalje

Svakako, savet pacijentima je da ne čekaju, već da se jave u kovid ambulantu čim osete simptome.

“I ja sam čekao pet dana da vidim šta se dešava”, kaže doktor da i lekari nekada greše.

Koji su to simptomi znak za alarm, doktor kaže – respiratorni.

Gubitak daha, otežano disanje, nedostatak vazduha, bolovi u mišićima, to je nešto što uz temperaturu koja ne spada i vraća se i posle uzimanja lekova poput paracetamola, znak da treba da se jave ponovo jer je vrlo moguće da dolazi do razvoja kliničke slike. Bolest se može manifestovati i prolivima, ali najveći broj pacienata će imati respiratorne tegobe. Poenta je da se ne leče kod kuće i kasnije, kada dođu u jako teškom stanju, veoma ih je teško izvući”, kaže dr Tarabar.

Karantin OBAVEZAN i za one koji imaju negativan PCR test? Detalji novih mera o kojima će se raspravljati

Koliko mogu suplementi da pomognu, i da li možemo da se predoziramo i preteramo sa unosom, doktor kaže:

“Vitamin D, C, magnezijum, cink selen, probiotici se preporučuju“, kaže dr Tarabar.

“D vitamin je antiinflamatoran i njega uzimamo redovno inače, pogotovo u zimskom periodu. Dobro ga je uzimati preventivno i za one koji nisu inficirani. On ima svoju antiinflamatornu ulogu i preventivno se daje 2.000 jedinica dnevno kod potpuno zdravih osoba. Vitamin C preporučujem 5-6 g dnevno u tri različite doze, Vitamin D, magnezijum i cink ne treba uzimati u usto vreme jer oni idu na iste receptore – kaže da se neće preterati sa vitaminom D. D vitamin ne treba uzimati ujutru, nego popodne, kao i magnezijum. Proboitike treba uzimati, pogotovo nšto se sada daju antibiotici, koji uništavaju sašrofitnu floru”, kaže dr Tarabar i dodaje da cena kod odabira suplemenata ne igra bitnu ulogu.

Izvor: Novosti

Komentari (1)

Ostavite komentar