Kritikovanje je neizbežan deo svačijeg života i ne postoji osoba koja nije dobila bar nekoliko kritika od bilo koga.
Međutim, u zavisnosti od karaktera čoveka, zavisi i način na koji će osoba (ne) prihvatiti kritiku.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Nikome nije najprijatnije da sluša negativne reakcije na svoj račun, ali neki to prihvate bez preteranog izliva emocija.
S druge strane, mnoge osobe veoma burno reaguju na kritike, što otvoreno pokazuju ili čekaju trenutak za osvetu.
Ukoliko spadate među one kojima prihvatanje kritika nije jača strana, možda nije loše da počnete da primenjujete ovih 6 pravila, kako biste počeli da stvari doživljavate manje lično.
1. Zapitajte se ko vam upućuje kritiku
Da li kritika dolazi od strane nekoga koga volite i poštujete? Da li vas ta osoba dobro poznaje? Ili je to neko poznat po tome da uvek iznosi svoje mišljenje o svemu i svačemu, bez obzira na to koliko je blizak sa nekim? Ukratko, kada odgovorite na ova pitanja, tada možete da odlučite da li je vredno da tu povratnu informaciju teže prihvatite ili lakše.

2. Postavite granice
Ljudi govore zlobne stvari i često nemaju granice, ali vi morate da ih postavite prema takvim ljudima. Neka vas neko iskritikuje jedanput, ali ako shvatite da as ta osoba konstantno kritikuje i vređa, suprotstavite se ili maksimalno smanjite kontakt sa tom osobom.

3. Fokusirajte se na sadržaj
Hipersenzitivne osobe često imaju problem da racionalizuju kritike upućene na njihov račun. Zbog toga neretko razmišljaju ili naglas izgovaraju kako nešto nije trebalo da im se kaže. Možda i nije, ali morate da se suočite sa tim. Možda vas je to uvredilo, ali vas svaka nova kritika nečemu i nauči. Fokusirajte se na sadržaj kritike i na to da li je ona zaista opravdana, a ne na sporedne stvari i na svoja osećanja.

4. Preispitajte svoj perfekcionizam
Tanka je linija između hipersenzitivnosti i perfekcionizma. Osobe koje teže prihvataju kritike često mukotrpno rade kako bi bile što bolje i što savršenije u svakom pogledu, a kada dobiju negativnu kritiku to im deluje kao da se ceo njihov trud dovodi u pitanje.
Pokušajte da radite na svom perfekcionizmu, tako što ćete prihvatiti da ne mora sve da bude savršeno i budite otvoreni ka tome da je možda nečije mišljenje bolje ili stručnije od vašeg.

5. Pažljivo rekreirajte “scene” u svojoj glavi
Nakon nekog razgovora ili rasprave koja je uključivala kritiku na vaš račun, čest je slučaj da se rekreira ta scena u mislima, odnosno da razmišljate kako je trebalo da odgovorite “suparniku” i na koje sve načine da ga ponizite i da ga postavite na svoje mesto. Taj način razmišljanja je pogrešan.
Ukoliko imate potrebu da ponovo zamišljate tu “scenu”, radite to samo kako biste razmišljali o svojim argumentima, a ne samo zbog toga što vam je povređena sujeta, pa da se uz pomoć zamišljenog ponižavanja nekome svetite.
Komentari (0)