Ko je bliži istini? Iran tvrdi da izvozi naftu bez prekida, a SAD da su zaplenile više od 70 tankera

Iranski ministar nafte Mohsen Paknejad izjavio je da je energetski sektor nastavio da funkcioniše uprkos napadima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto_ AI

Iranske vlasti saopštile su danas da proizvodnja i izvoz nafte nisu bili obustavljeni tokom 40 dana sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom, dok je američka Centralna komanda (CENTCOM) istovremeno objavila da američke snage sprečavaju ulazak i izlazak više od 70 tankera iz iranskih luka.

Iranski ministar nafte Mohsen Paknejad izjavio je da je energetski sektor nastavio da funkcioniše uprkos napadima na pojedina postrojenja i pojačanim regionalnim tenzijama.

Prema njegovim rečima, određena postrojenja jesu pretrpela štetu, ali su radovi na obnovi odmah započeti kako bi se obezbedio kontinuitet snabdevanja.

– Proizvodnja i izvoz nisu bili prekinuti – poručio je Paknejad, dodajući da se sanacija infrastrukture odvija ubrzano.

Istovremeno, iranski zvaničnici razmatraju mogućnost dodatnih prihoda kroz pojačanu kontrolu Ormuskog moreuza i eventualnu naplatu tranzita.

Član parlamentarne Komisije za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Ali Hezrijan izjavio je da je ministar ekonomije predstavio vladi projekcije prihoda koje bi Iran mogao da ostvaruje upravljanjem saobraćajem kroz Ormuski moreuz.

Prema navodima iranskih medija, razmatraju se prihodi od tranzitnih taksi, pomorskih usluga i upravljanja saobraćajem na jednom od najvažnijih energetskih koridora u svetu.

Iranske vlasti tvrde da su dodatno pooštrile kontrolu u toj oblasti nakon, kako navode, jednostranih poteza Vašingtona i ograničavanja kretanja iranskih tankera.

Zvaničnici u Teheranu poručili su i da će Ormuski moreuz ostati zatvoren za “neprijateljske zemlje“ dok traju sankcije i blokade iranskih luka, koje Iran ocenjuje kao nezakonite mere.

Sa druge strane, američka Centralna komanda saopštila je na društvenoj mreži Iks da američke snage trenutno blokiraju više od 70 komercijalnih tankera povezanih sa iranskim lukama.

Prema podacima CENTCOM-a, ti brodovi imaju kapacitet za transport više od 166 miliona barela iranske nafte, čija se ukupna vrednost procenjuje na više od 13 milijardi dolara.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, Press TV

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar