Njujorška berza otvorena je u 15:30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Američka berza otvorena je uz nagli pad, a prema prvim podacima, indeksi Dau Džons i S&P 500 pali su po 2,4 odsto, dok je Nasdak zabeležio još veći pad – 3 odsto u prvim minutama trgovanja.
Šta to zapravo znači?
Kada se govori o američkim tržištima, analitičari, trgovci i novinari najviše prate tri glavna berzanska indeksa:
Dau Džonsov industrijski prosek (Dow Jones Industrial Average) prati 30 najvećih američkih kompanija. Reč je o tzv. blue chip akcijama – kompanijama s dugogodišnjom stabilnošću i snažnim finansijskim rezultatima.
Standard & Poor’s 500 (poznatiji kao S&P 500) prati kretanje cena akcija 500 vodećih kompanija i mnogi ga smatraju najboljim pokazateljem stanja američkog korporativnog sektora.
Nasdak (Nasdaq) obuhvata oko 3.500 kompanija, s naglaskom na tehnološki sektor. Zbog toga svaki veći skok ili pad tehnoloških akcija snažno utiče na Nasdak.
Pad svih triju indeksa u ranim satima trgovanja signalizuje ozbiljnu zabrinutost investitora zbog trgovinskog sukoba SAD-a i Kine.
Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.
Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo.
Komentari (0)