Američki predsednik Donald Tramp je nezadovoljan. Njegov plan o što skorijem okončanju rata u Ukrajini nikako da se ostvari. Kako je u nedelju izjavio za En-Bi-Si njuz, za to su jednako krivi i Moskva i Kijev, a on svakako nije voljan da trpi neposlušnost.
Posebno ne u sadašnjoj situaciji kad su mostovi građeni tokom prošlih vekova između SAD i Evrope počeli opasno da se ljuljaju, a novi prema Rusiji još nisu dovoljno učvršćeni, piše Politika.
Ukratko, dok se situacija na bojištu ne stabilizuje u meri koja može da se nazove putem ka miru, šef Bele kuće je zapretio da će uvesti tzv. sekundarne sankcije na rusku naftu. „Ukoliko Rusija i ja nismo sposobni da sklopimo dogovor o obustavi krvoprolića u Ukrajini, a ja zaključim da je krivica na ruskoj strani, što i ne mora da bude tačno, ali ja odlučim da jeste, uvešću ’sekundarne tarife’ na svu naftu koja stiže iz Rusije”, izjavio je napomenuvši pri tome da je – iznerviran! „To znači da ukoliko kupujete naftu od Rusije, nećete moći da poslujete u SAD. Uvešćemo nove tarife, ako bude potrebno i 25 do 50 procenata više.”
Podsetimo, tarife o kojima govori Tramp su relativno novi oblik trgovinske borbe i do sada su primenjene samo u slučaju nafte iz Venecuele čiji je najveći kupac Kina. Naime, Vašington je pre nedelju dana optužio južnoameričku državu da „šalje u SAD kriminalce i pripadnike organizovanih bandi, a sve pod pokrićem migracija”.
Gnev američkog predsednika izazvan je, kako je napomenuo, činjenicom da je njegov ruski kolega Vladimir Putin doveo u pitanje mogućnost da Volodimir Zelenski i u budućnosti ostane na funkciji predsednika Ukrajine, iako je, svojevremeno, i sam davao slične izjave.
Podsetimo, Putin je u petak odbio američko-ukrajinski plan o tridesetodnevnoj obustavi vatre, i predložio da Zelenski, u okviru mirovnog sporazuma, bude uklonjen sa čela Ukrajine. Istovremeno, Kijev je optužio Moskvu da i ne namerava da obustavi aktuelnu ofanzivu, posebno u oblasti Harkova.
Mada vidno iznerviran, Tramp nije propustio da naglasi da je ruski predsednik svestan da je on ljut, ali i da odnosi između njih dvojice nisu narušeni. „Ljutnja će brzo proći, ukoliko sve bude kako treba.”
Izjava šefa Bele kuće odmah je pokrenula lavinu pitanja: da li se „medeni mesec” između dvojice lidera primakao kraju, i da li to znači da će američki predsednik morati da posegne za nekim novim rešenjima u odnosima sa velikim rivalom. Da li će to učiniti zbog, uslovno rečeno, neuspeha dosadašnje spoljne politike ili želje da malo smiri domaće i strane zagovornike produženja rata u Ukrajini, pokazaće se uskoro.
Činjenica je da je Putin dobro iskoristio američku neodlučnost da bi operacije na terenu produžio do mere koja mu daje stratešku prednost. Istovremeno, ni Zelenski nije oklevao u nastojanjima da položaj svojih armija učini što povoljnijim, jer nakon eventualnog primirja vojske će morati da zastanu upravo na onim pozicijama koje su do sada zauzele. A to Ukrajincima svakako ne ide u prilog.
Pitanje je i kako bi pravi prekid vatre delovao na ukrajinsku vojsku čiji je moral vidno nizak. Pokrenuti ljude iscrpljene svakodnevnim borbama nazad na front definitivno ne bi bilo jednostavno. Upravo stoga potrebno je neprekidno održavati dovoljan stepen ratne napetosti, što se i postiže napadima na pojedine infrastrukturne objekte, posebno energetske.
Toga je svestan i Tramp i zato naglašava da je njegova ljutnja na Putina samo – uslovna. Na pitanje londonskog „Gardijana” da li su odnosi sa ruskim kolegom pali na do sada najniži nivo, Tramp je odgovorio: „Ne mislim da je tako, ne verujem ni da će on povući svoje reči. Naravno, razočaran sam, na neki način. Pojedine izjave koje je tokom proteklih dana davao u vezi sa Zelenskim… Morate sa njim da pregovarate, voleli ga ili ne. Zbog toga sam nezadovoljan.”
Oglasio se i Zelenski: „Američki predlog o bezuslovnom prekidu vatre već dugo je na stolu, ali bez adekvatnog odgovora iz Rusije. Da je na Moskvu izvršen ozbiljniji pritisak dogovor bi već bio postignut.” Sa strane Kremlja stižu primedbe da sporazum nije moguće primeniti dok Kijev i njegovi saveznici ne ukinu sankcije uvedene Rusiji u vezi sa slobodom trgovine u Crnom moru.
Dodajmo i da je finski predsednik Aleksandar Stub ovih dana napomenuo Trampu da rok za primirje u Ukrajini mora biti čvrsto određen: „Mislim da bi pravi datum za to mogao biti 20. april. Dolazi Uskrs, a Tramp će do tada već tri meseca biti na predsedničkoj funkciji.”
Pomenimo na kraju da nikakva „ljutnja” nije omela početak ruskoameričkih pregovora o zajedničkoj eksploataciji retkih zemnih metala koji se nalaze u neistraženi dubinama najveće države na svetu. „Retki zemni metali su važna oblast saradnje i započeli smo razgovore o tome i drugim projektima u Rusiji”, izjavio je Kiril Dmitrijev, šef ruskog Fonda za suvereno bogatstvo za „Izvestiju”. Ovo se procenjuje kao nastavak inicijative Vladimira Putina usmerene na obimnije uključivanje američkih kompanija u iskopavanje ruskih retkih minerala. Nema sumnje da Donald Tramp neće imati primedbi na pomenute predloge.
Komentari (0)