Srbija se suočava sa rizikom da u petak izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je predsednik Aleksandar Vučić za “Fajnenšel tajms”.
Izuzeće od sankcija ističe u ponoć. Ako ne bude produženo, NIS koji u većinskom vlasništvu ruskog “Gaspromnjefta” i “Gasproma”, mogao bi da se suoči sa obustavom snabdevanja sirovom naftom. NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, kapaciteta 4,8 miliona tona godišnje, koja zadovoljava većinu domaćih potreba, napominje “Fajnenšel tajms”.
Vučić je danas za FT rekao da ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku.
– Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima, kako bismo pronašli rešenje. Nismo videli nikakvu promenu u stavu Amerikanaca – rekao je Vučić za “Fajnenšel tajms”.
On je priznao da “nije siguran da će Janaf prestati da prebacuje naftu” u petak, i priznao potrebu da Srbija — koja ima rezerve od oko 80 dana — postigne dogovor. Janaf nije odmah odgovorio na pitanja koja je FT poslao imejlom.
– Ruski stav je da to žele da zadrže po svaku cenu – rekao je Vučić.
On je ranije odbacio nacionalizaciju NIS-a ili ruskog udela kao načina za sprečavanje sankcija i odbio je da razgovara o strategijama kako bi ublažio situaciju.
– Na kraju, potrebno je da imamo potpuno obezbeđeno tržište nafte u našoj zemlji, što podrazumeva puno snabdevanje naftom naše rafinerije i našeg tržišta benzina – rekao je on i dodao da cena nije problem i da bi problem “lako” mogao da se reši ako bi se sklopio dogovor o prenosu vlasništva NIS-a.
Upitan u kojoj meri je pitanje NIS-a deo šire rusko-američke diskusije u kontekstu okončanja rata u Ukrajini, Vučić je rekao da misli da je to za njih “malo pitanje”.
– Ako sankcije stupe na snagu, moraćemo da vidimo reakciju ruske strane što je pre moguće, a onda ćemo morati i da reagujemo – kazao je Vučić.
Komentari (0)