Od početka ove godine, škole bi trebalo da dobijaju 80 odsto novca od zakupnine za izdavanje prostora, a ostalih 20 odsto uplaćivaće na račun grada, prema Odluci o raspodeli finansijskih sredstava ostvarenih davanjem u zakup dela školskog prostora osnovnih i srednjih škola, čiji su objekti u javnoj svojini grada.
Direktori škola još nisu upućeni kako će sve funkcionisati, iako je usvojena odluka, a kako nam je jedan od njih rekao, oni nisu dobili nijedan zvaničan dokument.
Ipak, mnogi misle da se ovom odlukom čini dobra stvar za škole.
– Ko ume dobro da raspolaže tim sredstvima moći će da ih iskoristi kako bi unapredio uslove rada. Taj novac može da se koristi za održavanje prostora, kao i stvaranje boljih uslova. Do sada kada je bilo potrebno nešto da se uradi, mi smo se obraćali gradu, a sada ćemo sami uređivati – objasnio je Milan Krstić, direktor OŠ „Pavle Savić” u Mirijevu, i dodao da je potrebno dobiti saglasnost za izdavanje prostora od grada, posle čega on može da se unajmi zakupcima.
Novcem od kirije se ne može isplaćivati plata, već se koristi isključivo za namenske stvari – za podmirenje materijalnih troškova, nastalih davanjem dela školskog prostora u zakup. Unapređenje uslova rada škole, finansiranje aktivnosti i projekata koji doprinose kvalitetu obrazovnog procesa, za ishranu i pomoć deci i učenicama, kao i za druge potrebe škole koje su od značaja za obrazovni rad. Ovaj novac će se koristiti za potrebe koje bi se inače finansirale iz gradskog budžeta. Za direktora mirijevske osmoletke ovo je prilika da se unapredi prostor, ali i da se mnoge ideje realizuju.
Ovom odlukom, koju su na sednici gradske skupštine u decembru usvojili odbornici, promenila se uredba koja je doneta pre pet godina kada je određeno da zakupnina od izdavanja ide na račun lokalne samouprave. Mnoge škole zbog nje nisu želele da daju u zakup svoj prostor, prema rečima Krstića, jer su morale da vraćaju novac gradu. Dešavale su se štete, pa imaju troškove, a nemaju korist.
Najčešće se zakupljuju fiskulturne sale, a cene termina se razlikuju od 1.200 do 3.500 dinara u zavisnosti od škole, lokacije i opremljenosti.
– Neke škole nisu izdavale prostor, što je šteta za decu. Ona su morala da idu u druge ustanove kako bi pohađala sportske aktivnosti. Kod nas se održavaju i košarka, rukomet, odbojka. Deca se bave sportom, što je bitno, korist imaju i škole, a i grad jer se u budžet sliva neka svota novca – kazao je Krstić.
Pored ovih prostorija, izdaju se i one koje se preuređuju u knjižare ili pekare.
Komentari (0)