Tužilaštvo do sada saslušalo devet svedoka zbog nesreće u Novom Sadu: Poznati detalji iz istrage

Svim osumnjičenima na teret je stavljeno krivično delo protiv opšte sigurnosti

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen/youtube

U postupku o padu nadstrešnice na železničkoj stanici svedočilo je četvoro zaposlenih u Ministarstvu građevinarstva i petoro iz preduzeća „Infrastrukture železnice”.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, koje vodi istragu protiv 13 osumnjičenih da su odgovorni za obrušavanje i pad nadstrešnice, zbog čega je 1. novembra ove godine poginulo 15 osoba, saslušalo je do sada ukupno devet svedoka. Četvoro njih zaposleno je u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a petoro u preduzeću „Infrastrukture železnice a. d.”

U saopštenju novosadskog VJT, koje je izdato juče, navodi se i da će ovaj pravosudni organ u daljem toku postupka nastaviti da ispituje svedoke, dok će naredne procesne odluke „donositi u skladu sa zakonom, o čemu će javnost biti blagovremeno i redovno obaveštena”. U pomenutom dopisu za javnost, podseća se i na sve što je urađeno u predistražnom postupku, a što je rezultiralo pokretanjem istrage protiv osumnjičenih.

– Radi prethodnog obezbeđivanja svih neophodnih dokaza za vođenje krivičnog postupka, a u okviru predistražnog postupka, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 1. novembra 2024. godine donelo naredbu da se izvrši građevinsko veštačenje kako bi se utvrdio uzrok rušenja nadstrešnice stanične zgrade železničke stanice u Novom Sadu. Za potrebe građevinskog veštačenja i daljeg obezbeđivanja dokaza, a radi ispitivanja kvaliteta ugrađenih elemenata i materijala, u okviru predistražnog postupka izvršeno je i uzorkovanje materijala građevinskih ostataka srušene nadstrešnice, i isti se adekvatno čuvaju – navodi se u saopštenju VJT u Novom Sadu.

Takođe, navodi nadležno tužilaštvo, izuzeti uzorci građevinskog materijala bili su predmet geometrijskog i mehaničkog veštačenja, koje je izvršio Institut za ispitivanje materijala – IMS iz Beograda.

– Nakon izvršenih svih ispitivanja materijala i završenog građevinskog veštačenja koje je 20. novembra ove godine dostavljeno nadležnom tužilaštvu, stvorili su se uslovi za narednu fazu krivičnog postupka i donošenje naredbe o sprovođenju istrage, dok se ostali građevinski ostaci srušene nadstrešnice nalaze na lokaciji koju i dalje obezbeđuje policija – saopštilo je nadležno tužilaštvo.

Istraga je, podsetimo, pokrenuta protiv doskorašnjeg ministra građevinarstva Gorana Vesića, Jelene Tanasković, koja je dan pred hapšenje podnela ostavku na mesto vršioca dužnosti generalnog direktora AD „Infrastruktura železnica Srbije”, Anite Dimoski, v. d. dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Nebojše Šurlana, bivšeg direktora „Infrastruktura železnica Srbije”, koji je ovu dužnost obavljao do marta ove godine, kada je podneo ostavku.

Među uhapšenima su, prema nezvaničnim informacijama, i Ljiljana Milić Marković, koja je u glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant, Slobodan Naumović iz Saobraćajnog instituta CIP, projektant konstrukcije rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade u stanici Novi Sad i Dejan Todorović i Marina Gavrilović, inženjeri angažovani u francuskoj kompaniji „Ežis”. Todorović je bio angažovan na poziciji Nadzorni organ za infrastrukturne objekte u službenim mestima, a Gavrilovićeva je bila nadzorni organ za arhitekturu na deonici jedan, u koju spada železnička stanica u Novom Sadu. Uhapšeni su i M. J., M. S., D. J., Z. S. M., a naknadno i J. S. M.

Svim osumnjičenima na teret je stavljeno krivično delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova, za koje je zaprećena kazna zatvora od dve do 12 godina.

Nakon saslušanja osumnjičenih, na predlog tužilaštva, Vesiću, Šurlanu i u odnosu na još osam osumnjičenih, Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana, dok je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski određen kućni pritvor uz elektronski nadzor.

Odlukom Krivičnog vanraspravnog veća novosadskog Višeg suda, koje je razmatralo žalbe na odluku o određivanju pritvora, Vesiću je pritvor ukinut 26. novembra. Sud je tada saopštio da iz naredbe o sprovođenju istrage, kao ni iz dokaza koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo u spisima predmeta, za sada ne proizlazi osnovana sumnja da je Vesić izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kom licu mogao odrediti pritvor.

 

Izvor: Politika

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!