Rasprava o litijumu u Skupštini: Obraćanje ministarke Đedović Handanović, Brnabić pročitala stenogram iz 2006. godine (VIDEO)

Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: RTS 2

Skupština Srbije započela je danas prvu sednicu redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj je predviđeno razmatranje izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.

Sednicu je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.

Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.b

Ana Brnabić pročitala stenogram iz 2006. godine

– Ne znam šta je bilo 1998. godine i ni po jada za bilo koju istražnu dozvolu od tada. Ljudi, niste razumeli, nije problem u tome problem je u nečemu drugom. Problem je u izmenama Zakona o rudarstvu iz 2006. godine, koju je predložila Vlada Vojislava Koštunice. Evo stenobeleške, da ne bude siva zona kako vi niste dali eksploataciona prava, to ste vi obezbedili. Citiram ministra Radomira Naumova dalje. Kaže on, jedna od bitnih izmena je ukidanje članova 14 i 15 i to je značaj pravne sigurnosti ulaganja. I dalje kaže ministar iz Demokratske stranke Srbije, u konkretnom slučlaju to znači da pravo eksploatacije stiče isključivo investitor koji je izvršio geološka istraživanja bez raspisivanja tendera i prava na naknadu uloženih sredstava. Dakle, mogao je Rio Tinto da dođe u šestom veku ali ste im vi izmenama Zakona o rudarstvu 2006. dali eksploataciona prava i niko to nakon toga nije mogao da promeni. I samo da vam kažem, SPS je glasao za to tada jer je podržavao manjinsku Vladu. Ali i njihov predstavnik je rekao tada citiram – molim vas ministre da se o tome još malo razmisli. Kaže dalje, u štampi smo videli što je dobro i afirmativno, znači da smo mi prvu koncesiju na istraživanje i eksploataciju posle 70 godina već imali i da britansko-australijska firma Rio Tinto za koju se dosta već pisalo, u istraživanja ulaže preko 20 miliona evra, i da se radi o nekih još 120 miliona evra… Prosto je pojava veoma afirmativna, Rio Tinto, ali mislim da u formalnom odnosu ima prostora da se razmišlja da se ta zakonska regulativa približi jednom zakonu s obzirom da se on odnosi na jedan problem u celini. Čovek je rekao da se zakon donosi zbog Rio Tinta – rekla je Brnabić.

Obraćanje ministarke Đedović Handanović

Ministarka rudarstva i energetike obratila se poslanicima, i istakla ogromnu važnost litijuma i kritičnih mineralnih sirovina.

– Potražnja za njima raste svaki dan, i zemlje koje imaju nalazišta se utrkuju da iskoriste svoje potencijale kako bi se bolje pozicionirale u globalnim lancima snabdevanja – rekla je ministarka.

Dodala je da se privreda Srbije zasniva na slobodnom tržištu, i da je zato nemoguća zabrana iskopavanja i rudarenja.

– Republika Srbija bi bila obavezna da nadoknadi svu štetu koja bi nastala kršenjem ovih prava i načela – kazala je ona.

Ističe i da smo čuli ceo istorijat Rio Tinta od Danijele Nestorović, ali da je potrebno da se pozabavimo time ko je otvorio vrata toj kompaniji u Srbiji.

– Čuli smo i da je ta kompanija od početka radila u Srbiji netransparentno. Da li ste time mislili na svoje kolege iz opozicije, koji su potpisali ovaj predlog zakona. Pojasnite građanima na šta ste tačno mislili, vaše kolege su širom otvorile vrata ovoj kompaniji – kazala je Đedović Handanović.

Podseća da je Rio Sava došla u Srbiju 2001. godine u vreme vlade Zorana Đinđića, dok su dozvole izdavane u vreme Vojislava Koštunice.

– DSS, odnosno njeni naslednici, sada potpisuju predlog Zakona, a tada su davali dozvole za istraživanja Rio Savi. Da nije bilo svih ovih dozvola, mi danas ne bismo pričali o projektu Jadar, a verovatno ni mnogi ne bi sedeli u poslaničkim klupama – kazala je ministarka.

Istakla je i da opozicija u Srbiji ne vidi ništa sporno u eksploataciji uljnih škriljaca, iako je to zabranjeno u velikom broju zemalja.

– Moram da kažem i još nešto. 2011. godine, tadašnja vlada tražila je strateške partnere u Aleksincu da se što pre krene sa eksploatacijom uljnih škriljaca. To je tražio ministar iz DS – podsetila je ona.

Brnabić: Tužite me, ja se neću pozvati na imunitet kao neki koji divljaju putevima

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić poručila je danas Radomiru Lazoviću da može slobodno da podnese krivičnu prijavu protiv nje i obećala da se neće pozivati na imunitet, kao opozicioni poslanik Nenad Milojičić koji je to učinio nakon nasilničke vožnje prethodne nedelje.

Naime, narodni poslanik Zeleno levog fronta Radomi Lazović danas je rekao da će biti primorani da podnesu krivične prijave i protiv Ane Brnabić ukoliko ne odgovori gde se nalazi narodna inicijativa za zabranu eksploatacije litijuma, jer oni izuzetno ozbiljno shvataju svoj posao. „Ja vas molim predsedavajuća, da ne moramo i protiv vas da podnosimo krivičnu prijavu, voleo bih da ne moramo. Podnećemo i protiv vas krivičnu prijavu ako ne budete dali odgovore“, zapretio je Lazović predsednici parlamenta sa svog mesta.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, nakon čije molbe su poslanici većine dali svoje glasove za obezbeđivanje kvoruma kako bi se raspravljalo o opozicionom predlogu zakona za zabranu iskopavanja i istraživanja litijuma, naglasila je da se jutros videlo ko koliko ozbiljno shvata svoj posao. „Hvala vam. Videla sam pre sat vremena koliko izuzetno ozbiljno shvatate svoj posao, mogli smo već sat vremena da debatujemo o temi koja je za vas jako važna, nego ste nešto malo manje ozbiljno shvatili svoj posao ovog jutra. I da vam kažem, ako budete primorani da podnesete krivičnu prijavu prptiv mene – slobodno. Ja mogu samo da vam obećam da se neću pozivati na imunitet kao što se pozivaju neki koji divljaju ulicama Republike Srbije pa se pozivaju na imunitet. Tako da ja neću sigurno. Ja se na imunitet pozivati neću“, obećala je Brnabić.

Lazović i Aleksić dobacuju dok govori Danijela Nestorović

Radomir Lazović i Miroslav Aleksić konstantno dobacuju tokom izlaganja njihove koleginice Danijele Nestorović, i time pokazuju da ih je ne interesuje njihov predlog zakona ili su i sami shvatili da je sraman.

Ana Brnabić više puta je prekidala Danijelu Nestorović i opominjala poslanike, ali na zahtev Nestorovićeve više je neće prekidati, te se došlo do bizarne situacije da obrazlaganje predloga zakona opozicije ometa opozicija.

11.10 Poslanici većine obezbedili kvorum

Poslanici većine obezbedili su kvorum za sednicu o litijumu.

10. 00 Nema kvoruma

Primenom elektronskog sistema utvrđeno je da je prisutno 67 narodnih poslanika, te da nema većine za održavanje sednice.

Sednica je odložena za 11 časova i 10 minuta.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!