Putevi širom Evrope godišnje odnose više od 20.000 života. To znači 47 saobraćajnih žrtava na milion stanovnika.
U nekim državama je situacija povoljna, a druge predstavljaju veliki rizik, piše nemački portal t-online. Dok neke zemlje poput Nemačke i Švedske beleže niske stope nesreća, rizik od smrtonosnih saobraćajnih nesreća u drugim zemljama je znatno veći.
Zemlje s niskim brojem nesreća
Nemačka i Švedska spadaju među najsigurnije zemlje EU.
U Nemačkoj je prošle godine bilo 34 žrtve na milion stanovnika, dok je Švedska još sigurnija s 22 žrtve.
Zemlje s visokim brojem nesreća
Posebno na jugu i istoku Europe rizik je znatno veći. U Slovačkoj i Mađarskoj broj saobraćajnih žrtava iznosi oko 50 na milion stanovnika, što ih svrstava među deset najnesigurnijih regiona. Najopasnije zemlje za vozače u EU su Bugarska i Rumunija.
Deset zemalja s najvišom stopom nesreća:
Bugarska (82 žrtve na milion stanovnika u 2023. godini)
Rumunija (81)
Letonija (76)
Hrvatska (71)
Portugal (61)
Grčka (60)
Litvanija (56)
Italija (52)
Poljska (52)
Slovačka (52)
EU plan za sigurnije puteve
EU je postavila ambiciozan cilj: do 2050. godine niko više ne bi trebalo da pogine u saobraćaju. Ovaj plan naziva se “Vizija nula”. Nemci pišu kako plan već pokazuje rezultate: dok je 2001. godine na putevima EU poginulo više od 51.000 ljudi, 20 godina kasnije taj broj je smanjen za gotovo 75 posto.
Poslednjih godina smanjenje se usporilo. Čak je 2021. godine bilo šest posto više saobraćajnih žrtava. Zato EU planira dodatne mere za smanjenje broja nesreća. To uključuje nova ograničenja brzine (30 km/h u stambenim zonama), nultu toleranciju na alkohol za volanom i sisteme asistencije koji pomažu vozačima. Naime 95 posto svih saobraćajnih nesreća uzrokovano je ljudskim greškama.
Komentari (0)