Mekdonalds namerava da preispita svoju strategiju određivanja cena, nakon što su kupci pokazali manje interesovanje za njihove proizvode i time smanjili prodaju u objektima ovog američkog giganta industrije brze hrane.
Prodajna mesta otvorena u poslednjih godinu dana zabeležila su pad prodaje od jedan odsto u periodu april-jun u poređenju sa istim razdobljem prošle godine. To je prvi pad prodaje još od vremena pandemije.
Pad je usledio uprkos tome što je lanac hamburgera nudio novčane popuste kako bi pokušao da povrati kupce koji paze na troškove kao i one koji su bojkotovali lanac zbog rata između Izraela i Gaze.
Šef Kris Kempinski rekao je da su loši rezultati primorali kompaniju da „sveobuhvatno preispita“ cene.
Rukovodioci su istakli nedavne promocije, kao što je srećan obrok od 5 dolara u SAD i kampanja u Velikoj Britaniji u kojoj gosti mogu da izaberu tri artikla za 3 funte.
Očekuje se da ovakve akcije biti produžene i narednih meseci, a kompanija je saopštila da radi i sa korisnicima franšize na drugim „vrednostima“.
“Znamo kako to da uradimo. Napisali smo priručnik o vrednosti i radimo sa našim korisnicima franšize da izvršimo neophodna prilagođavanja”, rekao je on prenosi Bi-Bi-Si.
Mekdonalds se suočava sa odgovorom kupaca nakon značajnog povećanja cena tokom pandemije koronavirusa.
Prosečna cena „big meka“ u SAD, koja sada iznosi 5,29 dolara porasla za 21 odsto u odnosu na 2019. godinu.
Povećanja cena, nastala kao odgovor na inflaciju, „naterala su potrošače da preispitaju svoje kupovne navike“, priznao je gospodin Kempinski.
Mekdonalds je povećao cene ključnih proizvoda brže od svojih konkurenata, smatra Sara Senator analitičarka „Benk of Amerika“.
„Potrošači su pametni, svesni toga. Obrok od 5 dolara koji su lansirali možda počinje da menja percepciju, ali još uvek ne vidimo promenu trenda, kaže Senator.
Kompanija je saopštila da je ukupan prihod, koji uključuje prodaju u novootvorenim radnjama, ostao jednak u odnosu na prethodnu godinu, ali je profit je pao za 12 odsto.
Potražnja u njihovim restoranima opala je u SAD, saopštila je kompanija, dok su slabosti u Francuskoj i „ratovi cenama“ u Kini takođe uticali na prodaju.
U Francuskoj se suočavaju sa bojkotom izazvanim izraelskim ratom u Gazi. I druge američke kompanije, uključujući Starbaks, takođe su pogođene ovim akcijama.
Komentari (0)