Srbiju je zahvatio toplotni talas koji će, prema trenutnim procenama meteorologa, trajati do 22. jula, ali ni promena koja će da usledi neće doneti izraženi pad temperature, već će i dalje dnevni maksimumi biti iznad 30 stepeni Celzijusa, dok će ove sedmice, u četvrtak, petak i subotu, živa u termometru ići čak do nepodnošljivih 39 i 40 stepeni.
Kada se upali crveni meteoalarm, kao upozorenje na ekstremne temperature, to je signal svima nama na povećanu pažnju, a pre svega roditeljima sa malom decom trudnicama i starijim sugrađanima koji imaju problem sa telesnom regulacijom temperature.
Kako da se za toplotni talas pripreme stariji sugrađani savetuje dr Milica Marjanović.
– Savet bi bio za starije sugrađane, pre svega, adekvatna rehidratacija, znači dovoljan unos tečnosti. U ovakvim ekstremnim uslovima za naše podneblje trebaju čak i na 20 minuta da unose po čašu vode, i trebaju da izbegavaju zaslađene i napitke koje sadrže veliku količinu kofeina. Da sve svoje fizičke aktivnosti obave u ranim prepodnevnim časovima i kasnim večernjim časovima. Takođe da uzimaju više lakših obroka, da najtopliji deo dana provode u zamračenim i rashlađenim prostorijama. Takođe da uzimaju svoju prepisanu terapiju, ali takođe i da se starija populacija informiše o dejstvu tih lekova koje uzimaju, kako dejstvo ti lekove imaju na uopšte na termoregulaciju”, savetuje dr Milica Marjanović iz kruševačke Hitne pomoći.
Šta ako dođe do toplotnog udara
Na pitanje koliko su česti kolapsi i toplotni udari odgovara:
“Imali smo često intervencije na početku toplotnog talasa, ali se radilo pre svega o toplotnoj iscrpljenosti, pregrejanosti starijih osoba. Toplotni udari su retki, ali su vrlo hitna stanja. Takvu osobu treba staviti u zamračenu i hladnu rashlađenu prostoriju, treba je rashlađivati hladnim oblogama koje se stavljaju na čelo, na prevoje i treba davati, ako je osoba svesna, da pije tečnost u manjim količinama dok ne stigne medicinska stručna pomoć.”
Komentari (0)