Prirodne gazirane mineralne vode imaju stabilan mineralni sastav i sadrže više otopljenih mineralnih tvari od ostalih voda. U zavisnosti od sadržaja natrijuma, hlorida, kalcijuma, joda, kalijuma i drugih elemenata, definisan je njihov ukus i brojna lekovita svojstva na organizam.
Preporučuju se kod fizičkih aktivnosti, pojačanog znojenja, te kod već izražene dehidratacije organizma.
Gazirana voda je odličan osvežavajući napitak koji hidrira telo, ali ima i druge povoljne zdravstvene učinke: pomaže u smanjenju prekomerne telesne težine, olakšava pražnjenje stolice, poboljšava funkciju bubrega, regulaciju telesne temperature, koncentraciju i podstiče raspoloženje.
Ukoliko u čašu kisele vode dodate neko i začinsko bilje, mentu ili melisu, ili možda krišku limuna, dobićete savršeno osveženje za ove tople letnje dane.
Ipak, potrebno je obratiti pažnju na količinu natrijuma, koja je u različita u različitim vodama, jer natrijum može nepovoljno da utiče kod osoba koje pate od povišenog krvnog pritiska. Preporučuje se da pročitate na etiketi sastav, i da uvek birate vodu koja u sebi sadrži manji procenat natrijuma (Na).
PH gazirane vode je 3-4, što znači da je blago kisela.
Međutim, pijenje kiselog napitka poput gazirane vode ne čini vaše telo kiselijim, već ga alkalizuje.
Hormon gladi grelin i hormon sitosti leptin deluju na receptore u grlu i stomaku stvarajući osećaj manjeg ili većeg apetita. Gazirana voda deluje na povećanje leptina i povećava osećaj sitosti. Zato čaša ili dve gazirane vode uz obrok smanjuje apetit i korisna je za sve vrste dijeta.
Gazirana voda stimuliše iste nervne receptore kao senf, stvarajući prijatan osećaj zalivanja u ustima koji aktivira naše reflekse gutanja. Zato čaša ili dve gazirane vode može da ublaži posledice upale grla.
Dijetetičari na čuvenoj Mejo klinici, Dženifer Nelson i Katerina Zeratski, kao i Dženifer MekDanijel, stručnjak za ishranu sportista, ističu da je gazirana voda povoljna za naše zdravlje.
Komentari (0)