Pametni telefoni su nam dali slobodu da radimo iz bilo kog kraja planete i da uvek budemo dostupni. Međutim, omogućili su i svima ostalima da dođu do nas čak i kada nam to možda nije najzgodnije. Hteli to da priznamo ili ne, pametni telefoni su postali neizostavni deo naše svakodnevice i ostavljaju trajan trag na naš san, produktivnost, mentalno zdravlje, pa čak i kognitivne sposobnosti.
Istraživanja su pokazala da stalna upotreba pametnog telefona podiže nivo kortizola u krvi, što telu daje signal da je pod stalnim stresom. To, pak, može dovesti do brojnih zdravstvenih problema – od dijabetesa i gojaznosti do depresije, kao i prerane smrti.
Ovaj “digitalni stres” u kombinaciji sa preopterećenošću informacijama i stalnim bombardovanjem obaveštenjima, može zaista da naškodi kvalitetu života, a da mi toga nismo ni svesni.
Problem je u tome što nagli prestanak takvog ponašanja dovodi do “nomofobije”, odnosno straha od vremena bez pametnog telefona, što opet dovodi do povećanja nivoa kortizola.
Umesto toga, trebalo bi da razvijemo zdraviji odnos ne samo sa pametnim telefonom, već i sa drugim uređajima koje koristimo svaki dan, a ponekad i preko svake mere.
Evo kako izgraditi zdraviji odnos sa pametnim telefonima (i drugim uređajima), piše zimo.dnevnik.hr.
1) Budite svesni koliko zapravo koristite svoj pametni telefon
U podešavanjima telefona pronađite opciju Digital balance (na Android-u) ili Vreme ekrana (na Apple-u) i proverite koliko često koristite telefon i za koje aplikacije.
2) Isključite obaveštenja
Prema nekim istraživanjima, osobi koja se bavi nečim fokusiranim (na primer, studira ili radi), potrebno je više od 20 minuta da povrati isti nivo fokusa, kao pre obaveštenja koje mu je stiglo na pametni telefon. Ako vas primanje obaveštenja opterećuje, jednostavno ih isključite u podešavanjima svake aplikacije ili uključite opciju “Ne uznemiravaj” i tu označite ko može da vam pošalje poruku ili čiji poziv ćete primiti.

3) Uklonite digitalni nered
Pogledajte svoje elektronsko poštansko sanduče. Koliko e-mail poruka zaista želite da primate, a koliko se troši na reklame, neželjenu poštu, biltene i druge ne tako poželjne poruke? Odvojite malo vremena i otkažite se od svih onih pretplata/biltena koje više ne želite da primate. Grupne e-poruke za lakšu navigaciju. Svi programi i aplikacije za e-poštu imaju opciju filtera, oznaka ili kreiranja foldera u koje će se čuvati odabrani e-mailovi. Verujte, izgubićete malo vremena, ali će posle biti mnogo lakše.
4) Izgradite zonu bez tehnologije
Ne, ne morate da pravite zidove i postavljate bodljikavu žicu. Jednostavno sami ili u dogovoru sa ukućanima odlučite koji će prostor u vašem stanu ili kući biti bez tehnologije. To može biti spavaća soba, dnevni boravak ili kuhinjski sto. Činjenica da imate prostor u kome ne bi trebalo da koristite tehnologiju omogućiće vam da se odmorite od njega barem na nekoliko minuta. Na vama je samo da se držite te odluke.
5) Izvadite pametni telefon iz kreveta
Ako želite bolji san i mirnije jutro, izvadite pametni telefon iz kreveta. U idealnom slučaju, trebalo bi da ga uklonite iz spavaće sobe, ali ako to nije moguće, bar ga premestite na drugi kraj sobe ili odložite u fioku.

Na taj način nećete biti u iskušenju da posegnete za telefonom čim otvorite oči. I da budemo iskreni, s obzirom na sve što dodirnemo tokom dana i koliko bakterija i prljavštine prenosimo na naš telefon, da li zaista želite da provedete noć sa njim ispod jastuka?
Komentari (0)