Nekoliko „vampirskih virusa“ je prvi put otkriveno na tlu SAD, tvrde naučnici sa Univerziteta Merilend. Prema istraživačima, ovi virusi šalju sićušne organizme da se zakače na “vrat” drugih virusa kako bi se replicirali i proširili na ćelije.
Vampirski virus je nedavno otkriven u uzorku zemlje sakupljenom u blizini Pulsvila u Merilendu.
– Kada sam to video, pomislio sam:„Ne mogu da verujem. Niko nikada nije video da se bakteriofag, ili bilo koji drugi virus, vezuje za drugi virus – naveo je u saopštenju pomoćnik direktora Koledža prirodno-matematičkih nauka okruga Baltimor, Tagide de Kararvaljo
Naučnici kažu da virusi koji rade u tandemu nisu novi fenomen jer pomažu jedni drugima da naprave zaštitnu školjku ili repliciraju sopstvenu DNK.
Virus, koji je dr De Karvaljo nazvao “mini flejer”, vezuje se za drugi virus koji se zove “majnd flejer” (čudovište iz igre Dungeons and Dragons koje jede mozak), na mestu gde se kapsid (proteinski omotač) povezuje sa repom. Mini flejer se uvek hvata za ovaj svojevrsni vrat.
Tim naučnika tvrdi da mini flejer može da prouzrokuje da virus domaćin postane neaktivan. Ta bolest je sposobna da istrebi druge bolesti, koje ubijaju useve i stoku, ali takođe može da ubije dobre viruse neophodne za održavanje zdravlja tla.
Naučnici kažu da ispituju genome mini flejera, majnd flejera i ćelija domaćina koje su zarazili kako bi saznali više o tome po čemu se razlikuju od drugih virusa.
Stručnjaci su takođe objasnili kako je virus neraskidivo vezan za svoj majnd flejera, koji mu omogućava da uđe u ćeliju. Ovi virusi se sada takođe proučavaju zbog vrsta bolesti koje mogu izazvati.
Drugi vampirski virusi su ranije bili povezani sa smrtonosnim izbijanjem epidemija poput hemoragijske groznice, koja može izazvati konvulzije i krvarenje sluzokože, kože i organa. Virus ima stopu smrtnosti od 90 procenata.
Slično tome, ebola ima pet različitih sojeva od kojih je svaki dobio naziv po afričkim regionima: Zair, Sudan, Taj Forest, Bundibugio i Reston.
Komentari (0)