Da li ste POGRBLJENI ili stojite uspravno: Kakvu poruku šaljete drugim ljudima svojim DRŽANJEM tela?

Određeni položaji tela mogu prouzrokovati probleme sa kičmom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Stručnjaci su otkrili da način držanja tela otkriva mnogo toga o vama. Od toga kakva ste osoba, do toga kako vas drugi vide.

Na primer, “pogrbljeno držanje” ukazuje na slabost.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Stručnjak za govor tela Inbal Honigman i terapeut Džulija Dženings otkrili su najčešće stavove i šta govore drugim ljudima o našim sposobnostima.

1. Uspravno stajanje: Jaki ste i sposobni

Prema Inbalu, stajanje ispravljenih leđa i zabačenih ramena ukazuje na to da je osoba samouverena i moćna, zbog čega se drugim ljudima čini pristupačnijim i iskrenijim.

– U smislu govora tela, ako je vaše držanje uspravno, otovreno i prihvatajuće, tada dobijete utisak da ste moćni i izgledate vredni poverenja zbog načina na koi se držite – kaže ona.

Džulija je dodala da je poza moći najzdravija od svih položaja i savetuje se vežbanje te poze kad god je to moguće kako biste izbegli bolove u leđima i lošu cirkulaciju.

2. Pogrbljeno držanje: Nezainteresovani ste i zabrinuti

Pogrbljeno držanje može ukazivati na slabost, a čini vas i manje privlačnim drugim ljudima jer pretpostavljaju da ste nervozni ili da vam je dosadno.

Ilustracija,foto: Shutterstock

– U smislu govora tela, spuštena ramena poručuju da ste zatvoreni, a to pak podstiče utisak da ste uplašeni i napeti – kaže Inbal.

– Zbog toga izgledate kao da niste zainteresovani za ljude oko sebe, a retko kome je to privlačno. Kada prvi put sretnete nepoznate ljude, davaćete utisak zabrinutosti i napetosti, jer pognuta ramena izgledaju kao da nosite težinu sveta na sebi – dodao je on.

– Pogrbljeno držanje je uobičajeno poznato kao “Kyphosis poza”. Ovaj poseban položaj odnosi se na preteranu zakrivljenost gornjeg dela leđa, a ramena su zaobljena i pogrbljena prema napred – kaže Džulija.

– Ovaj položaj držanja će dovesti do velikog opterećenja karlice, pridoneti bolovima u vratu i leđima, a moe čak i stisnuti prsa što može doprineti bolovima u tom području – kaže.

3. Pognuto držanje: Pažljivi, ali bez samopouzdanja

Pognuto držanje, koje uključuje naginjanje napred dok s nekim razgovarate, ukazuje na to da je čovek pažljiv i da dobro sluša.

– Nagutni se napred je nešto što prirodno radimo kad se fokusiramo na nekoga ili možda pažljivo slušamo tihog govornika – kaže Inbal.

– To je poza pažnje, ali izgleda čudno kad je trajna. Ovo je loš položaj i ljudi koji ga često zauzimaju mogu imati česte bolove u vratu, leđima i ramenima, a u nekim slučajevima može čak uzrokovati i pogoršanje stanja karlice, što dovodi do daljnjih ozbiljnih zdravstvenih problema – dodaje Džulija.

Ovo držanje, takođe, pokazuje osobi s kojom razgovarate da je ceo vaš fokus na njoj, i iako to odaje utisak brižnosti, ne projektuje nikakvo samopouzdanje.

Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

4. Stav izbegavanja: Niko ne ulazi u vaš lični prostor

Oni koji praktikuju držanje izbegavanja mogli bi da izgledaju kao da ne žele da komuniciraju, a taj stav podstiče ljude oko vas da se osećaju samosvesno i neprihvaćeno.

– Ovo držanje nedužnom prolazniku izgleda nekulturno, a vaša neverbalna komunikacija ljudima poručuje “Radije bih bio bilo gde nego ovde”, čak i ako to nije namera – objašnjava Inbal.

– Uobičajeno poznata kao “ravna leđa ili skoliotično držanje” ovaj položaj odnosi se na izravnanje donjeg dela leđa i lagano rotiranje. Kada su donji deo leđa spljošti i okreće, izgubićete krivulju u kičmi, što znači da će se nagnuti unazad i u stranu – objašnjava Džulija.

5. Odbrambeni stav: Odustali ste

– Definitivno držanje je gotovo savržen prikaz “odustajanja”. Ovo je najodbrambeniji položaj, ceo gornji deo tela počinje da se uvija u zaštitničku, detinjastvu figuru. Našim visokotehnološkim životima vladaju ekrani, a odbrambeno držanje obično je uzrokovano time što ste satima dnevno omotani oko vašeg telefona – rekao je.

Džulija dodaje da “odbrambeni položaj se obično naziva “držanjem glave napred”, to je kada vam je vrat nagnut prema napred, a glava visi ispred ramena umesto da se odmara ravno iznad njih.

– Ovakvo držanje će stvoriti veliki pritisak na kičmu i vrat, što može dovesti do umora. Uz lošu cirkulaciju, mišići i zglobovi se lakše oštećuju i manja je verovatnoća da će se to ispraviti – dodaje Džulija.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar