Prema pisanju ruskih medija, odbijanje hrvatske strane da primi rusku notu je presedan koji se tumači i kao “svojevrsna objava rata i nepoštovanje”, dok zvanični Zagreb “nije zabrinut što note nisu upućene drugim zemljama zbog dobrovoljaca”.
Željko Akrap, hrvatski vojni ataše u Moskvi, odlučno je odbio da primi rusku diplomatsku notu. Akrap je bio pozvan na razgovor u rusko ministarstvo odbrane kako bi ga upozorili i pitali kako je u Ukrajinu stiglo više od 200 plaćenika iz Hrvatske koji se bore u redovima ukrajinske vojske.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Odbijanje note nije neuobičajena praksa u diplomatiji, pogotovo u vojnoj diplomatiji, ako je upotrebljen rečnik koji nije adekvatan – kaže za Objektiv nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ i ambasador pri UN Vladislav Jovanović.
On dodaje da Rusija, kao zainteresovana ratna strana, želi da upozori Hrvatsku da neće tolerisati takvo ponašanje njihovih građana koji su rešili da se bore kao plaćenici u ukrajinskom sukobu.
– Takvi ljudi, plaćenici, nisu obuhvaćeni međunarodnim ratnim zakonima, i ako se oni uhvate (zarobe) na terenu, oni se odmah streljaju – kaže Jovanović i dodaje da je Hrvatska ovim potezom vojnog atašea htela da istakne i svoju lojalnost gospodarima iz NATO.
OPRAVDANO ODBIJANJE
– Zvaničan Zagreb nema ništa s tim što odrađene grupe ljudi odlaze u Ukrajinu da se bore protiv ruske vojske – kaže za Objektiv stručnjak za bezbednost Zoran Dragišić.
On napominje da prema hrvatskim zakonima dobrovoljno učestvovanje u ratovima po svetu nije zabranjeno, kao što je to slučaj u našem zakonodavstvu.
– U tom kontekstu, hrvatski vojni ataše u Moskvi je protestnu notu i odbio da primi jer to nema nikakve veze sa zvaničnim Zagrebom, jer država Hrvatska nije organizovano slala ljude u Ukrajinu – zaključuje Dragišić.
DVE POSETE
– Vojnom atašeu rečeno je i o nezakonitom delovanju hrvatskog državljanina Denisa Šelera, koji se 2015. borio u operacijama na jugoistoku Ukrajine, a sada je organizator grupe hrvatskih plaćenika za njihovo slanje u Ukrajinu – rekao je posle sastanka Igor Konašenkov iz Ministarstva odbrane.
Zapravo, dva puta je hrvatski vojni ataše pozivan u rusko ministarstvo odbrane. U sredu je na sastanku vladala opuštena atmosfera. Ruska strana je atašeu naglasila kako su Hrvati i Rusi bratski narodi, pa mu je preneta ruska zabrinutost jer Hrvatska službeno nije osudila odlazak hrvatskih građana u redove ukrajinske vojske. Sutradan atmosfera nije bila ni opuštena ni hladna. Odbijanje je kod ruskih predstavnika izazvalo veliko iznenađenje.
DVESTA PLAĆENIKA
Kako piše Interfaks, oko 200 hrvatskih plaćenika u Ukrajinu je stiglo preko Poljske i pridružilo se “nacionalističkom bataljonu na jugoistoku Ukrajine”.
Većina hrvatskih medija je objavila odlazak hrvatskih legionara, uz pozitivne komentare i informacije “da se novi i novi prijavljuju”. A to, prema ruskom ministarstvu odbrane, u prevodu znači da neko organizuje te “pse rata”, pa je neuverljiva tvrdnja atašea da njegovo ministarstvo nema informacija o tome.
GLAVNI ORGANIZATOR
Označeni vođa Denis Šeler, nekadašnji je vođa “Bed blu bojsa”, ekstremnih navijača zagrebačkog Dinama, koji je šest godina ratovao u Ukrajini, u bataljonu Azov i od ukrajinske države primio orden Narodnog heroja. Tamo je otišao kao dobrovoljac, a vratio se prošle godine. Posle toga ga je rusko ministarstvo odbrane označilo kao glavnog organizatora slanja hrvatskih plaćenika u Ukrajinu.
Šeler je izjavio za Jutarnji list kako smatra “da je Rusija jedna ozbiljna vojska i država, ali ako je takvoj sili problem navodnih 200 vojnika iz Hrvatske, onda je u velikom problemu”.
Po onome što on zna, već se tamo skupilo dosta dobrovoljaca iz drugih zemalja, iz Japana, Poljske, Litvanije, Gruzije, Belorusije, Švedske i Grčke.
Piše: Filip Radojčić
OVU I DRUGE AKTUELNE TEME MOŽETE DA PROČITATE U ŠTAMPANOM IZDANJU ZA 7. MART

BONUS VIDEO:
Cim Zagreb cuti znak odobrenja..