Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas građanima sa novogodišnjeg vašara na platou ispred Skupštine Srbije, čestitajući Novu godinu i poručivši da će saobraćaj u tom delu grada uskoro biti normalizovan.
– Čestitam svim ljudima još jednom pod novu godinu. Lepo je danas ovde u novogodišnjem svetlu bazaru, kako ga se naziva, na platou ispred Skupštine. Mislim da će u nedelju ili u ponedeljak sve biti prohodno za saobraćaj, a do tada neka ljudi uživaju i druže se – rekao je Vučić.
On je istakao da Srbija ima dobru vest koja je stigla iz Vašingtona, a tiče se Naftne industrije Srbije. Rekao je da očekuje da Rafinerija Pančevo počne sa radom negde 17., 18., ili 19. januara, upravo pred roka.
– Želim da, čestitajući novu godinu još jednom našim građanima, kažem da imamo dobru vest. Sve je to uslovno, ali svakako dobra vest koja je stigla iz Vašingtona oko odobravanja operativne licence za rad Naftne industrije Srbije – naveo je predsednik.
Vučić je objasnio da će doprema sirove nafte ići preko Janafa, te da se očekuje brza isporuka prvih količina.
– Čim plate, prvog radnog dana, 5. januara, može da krene prvih 85.000 tona, koliko ima u Omišu, a posle toga mogu da naruče još jedan tanker od 140.000 tona – rekao je on.
Dodao je da je u međuvremenu proizvedeno i 100.000 tona domaće sirove nafte, ali da su problemi u rafineriji izazvali zastoje i gubitke.
– Problem je što mora da se promeni katalizator u rafineriji, koja nije radila, i to nam je donelo ogromne probleme i gubitke. Očekujem punu normalizaciju 17, 18. ili 19. januara, praktično pred isticanje roka – rekao je Vučić.
Predsednik je poručio da građani mogu da budu mirni kada je reč o snabdevanju energentima.
– Dobijamo vazduh i priliku da sa sigurnošću mogu da vam kažem da građani mogu da budu mirni i da neće biti nikakvih problema u snabdevanju – naglasio je on.
Govoreći o širem međunarodnom kontekstu, Vučić je rekao da Srbija trpi pritiske velikih sila.
– Nije fer sve ovo što se događa, ali nemojte da imate sumnje da će, kako evropska politika ide sve više ka Ukrajini kao novom članu EU, Amerikanci imati drugačiji pristup i raditi na suzbijanju ruskog i kineskog uticaja na Zapadnom Balkanu, posebno u Srbiji – rekao je Vučić.
On je dodao da je posao države da se sa tim izazovima nosi.
– To je naš posao, zbog toga smo birani od građana i zato ćemo da se borimo, kako bismo mogli da se posvetimo svim drugim velikim stvarima – naveo je predsednik.
Geopolitički pritisci i borba za interese
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija i u narednoj godini biti izložena snažnim političkim i geopolitičkim pritiscima, ali da država mora da se bori za sopstvene interese i da sačuva slobodu i nezavisnost.
– Svaka jaka čuda ćemo mi da se nagledamo i u novoj godini, mnogo toga ćemo morati da izdržimo i da istrpimo. Velika je geopolitička bitka za svaki deo životnog prostora današnjeg čovečanstva – rekao je Vučić.
On je ocenio da velike sile postupaju isključivo u skladu sa sopstvenim interesima.
– Ovde svi rade zbog svojih interesa i ničim drugim se ne bave. Mi moramo da se borimo kao mala zemlja da sačuvamo i slobodu i nezavisnost, ali i naše ekonomske interese – poručio je predsednik.
Cilj – ekonomski najbolja godina u istoriji
Vučić je naglasio da je prioritet države ekonomski rast i bolji životni standard građana.
– Ne mogu u političkom smislu da garantujem, ali u ekonomskom smislu naš cilj je da ovo bude najbolja godina u istoriji Srbije – rekao je on.
Dodao je da će već početkom januara početi isplate penzija.
– Već od 3, 4. i 5. januara kreće isplata penzija. Ako rešimo pitanja rafinerije i ne budemo je zatvarali, sa 70 do 80 odsto pokrivenim prvim kvartalom, ne mislim da ćemo imati ekonomske probleme – naveo je Vučić.
Rast životnog standarda građana
Predsednik je istakao da podaci o prazničnim putovanjima građana svedoče o rastu životnog standarda.
– Pogledajte koliki je broj ljudi otišao za Novu godinu u inostranstvo. Oborili smo sve rekorde, imamo oko 20 odsto više ljudi nego prošle godine. To govori o povećanju životnog standarda – rekao je Vučić.
On je dodao da će se taj trend nastaviti.
– Ta vrsta životnog standarda u našoj zemlji samo će da raste. Normalni ljudi idu da se provedu i to je dobar znak – rekao je predsednik.
Početak rada rafinerije sredinom januara
Govoreći o Naftnoj industriji Srbije, Vučić je potvrdio da se početak punog rada rafinerije očekuje sredinom januara.
– Očekujemo da rafinerija počne sa radom u potpunosti 17, 18. ili 19. januara. Negde od Bogojavljenja do Svetog Jovana svakako bi trebalo da počne sa radom – najavio je Vučić.







Komentari (0)