“To predstavlja objavu rata”: Orban diže alarm zbog opasne namere Brisela

Mađarski premijer naglasio je da će se Budimpešta usprotiviti svakom pokušaju EU da, bez saglasnosti Mađarske, raspolaže ruskom imovinom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen Youtube/Hír TV

Mađarski premijer Viktor Orban ocenio je u subotu da plan Evropske unije o zapleni zamrznute ruske imovine predstavlja “objavu rata“, uz oštre kritike na račun vodećih evropskih zvaničnika, među kojima je naveo nemačkog kancelara Fridriha Merca, predsednika Evropske narodne stranke Manfreda Vebera i predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, prenosi list Magyar Nemzet.

Orban je poručio da evropsko rukovodstvo daje prednost zaduživanju na finansijskim tržištima umesto realne procene da li države članice imaju kapacitete da finansiraju nastavak rata u Ukrajini. Kako je naveo, umesto toga razmatra se korišćenje zamrznute ruske imovine ili dodatno prikupljanje sredstava od članica EU, što bi poslužilo kao osnova za veliki zajam.

Mađarski premijer naglasio je da će se Budimpešta usprotiviti svakom pokušaju EU da, bez saglasnosti Mađarske, raspolaže ruskom imovinom. Najavio je da će u Briselu otvoreno nastupati protiv takvih namera, ocenjujući da je reč o presedanu bez posledica, s obzirom na to da je u pitanju imovina vredna između 200 i 300 milijardi evra.

– Nikada ranije nisam video da se imovina vredna 200 do 300 milijardi evra oduzme bez ikakvih posledica. Situacija se iz nedelje u nedelju pogoršava neverovatnom brzinom – ocenio je, a zatim objasnio da svaka država ima devizne rezerve, koje drži u dolarima ili evrima i koje države ne mogu da čuvaju u sopstvenim zemljama.

– I naše nacionalne rezerve nalaze se upravo tamo gde su i ruske, u Belgiji, pa ako se to diralo, i mi moramo da se zapitamo da li se one nalaze na pravom mestu? Ruski novac je po izbijanju rata zamrznut u Belgiji, a sada žele da posegnu za njim, što je krajnje neuobičajeno i opasno, jer Belgijanci imaju ugovor na osnovu kojeg snose odgovornost prema Rusima za njihov novac – dodao je.

Sličnu zabrinutost izrazio je i italijanski potpredsednik vlade Mateo Salvini, koji je zamrzavanje ruske imovine ocenio kao rizičan i nepromišljen potez. On je ukazao da u Rusiji posluju stotine italijanskih kompanija koje tamo ostvaruju prihode i zapošljavaju radnike, navodi Anadolu Agency. Salvini je istakao da se Evropska unija ne nalazi u ratu sa Rusijom i upozorio da se Brisel, po njegovom mišljenju, “igra vatrom“.

Dok EU razmatra korišćenje zamrznute ruske državne imovine za finansiranje zajma Ukrajini, pojedine članice, uključujući Belgiju, izrazile su pravne rezerve, imajući u vidu da se najveći deo tih sredstava nalazi u sistemu Euroclear u Briselu.

Ruska centralna banka plan je ocenila nezakonitim i poručila da zadržava pravo da preduzme sve potrebne mere radi zaštite svojih interesa. Evropska unija je u petak odlučila da rusku imovinu “na neodređeno vreme imobilizuje“, dok bi odluka o njenoj eventualnoj upotrebi za pomoć Ukrajini trebalo da bude razmatrana na samitu EU u Briselu 18. i 19. decembra.

BONUS VIDEO:

Izvor: Magyar Nemzet

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar