Najveća zaplena u istoriji EU: U luci Pirej 2.435 kontejnera iz Kine, šema trajala osam godina

Šema izbegavanja plaćanja antidamping carina na uvoz iz Kine trajala je najmanje osam godina

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Fozo: Pixabay / Thanasis Papazacharias

Evropski tužioci podigli su u ponedeljak optužnice protiv šest osoba zbog navodne umešanosti u kriminalne mreže koje preplavljuju EU nezakonito uvezenom robom iz Kine.

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) zaplenila je 2.435 brodskih kontejnera u luci Pirej, koja je većinski u vlasništvu kineske državne kompanije COSCO. Kontejneri su uglavnom sadržali električne bicikle, tekstil i obuću. Ovo je najveća zaplena kontejnera u istoriji EU, piše Politico.

Šema izbegavanja plaćanja antidamping carina na uvoz iz Kine trajala je najmanje osam godina, a nanela je štetu od oko 350 miliona evra u izgubljenim carinskim dažbinama i dodatnih 450 miliona evra kroz PDV, čime su uskraćeni i nacionalni i budžet EU, navodi EPPO.

Evropski tužioci u Atini optužili su dvojicu carinskih službenika za višestruko lažno sertifikovanje, čime su omogućili nezakonitu dobit i oštetili budžet EU pomaganjem u carinskim prevarama. Četiri carinska posrednika optužena su za višestruke carinske prevare i podsticanje na lažno sertifikovanje.

Istraga pod nazivom “Kalipso“, koju je vodio EPPO, bila je usmerena na kriminalne mreže koje su upravljale celokupnim lancem uvoza robe iz Kine u EU, uključujući distribuciju po državama članicama, izbegavanje carinskih dažbina i počinjenje PDV prevara velikih razmera.

Predmet istrage bili su tekstil, obuća, električni trotineti, e-bicikli i druga roba iz Kine. Nelegalno stečena sredstva su zatim “oprana” i vraćena u Kinu.

– Ove visoko organizovane kriminalne mreže godinama su specijalizovane za ovakve prevare – izjavila je glavna evropska tužiteljka Laura Kodruța Koveši.

– Operacija Kalipso ovim kriminalcima šalje jasnu poruku: pravila su se promenila i više nema sigurnih utočišta. Sada ovaj spektakularan uspeh moramo da pretvorimo u sistematski rad. Potrebni su nam posvećeni i specijalizovani policijski, carinski i poreski istražitelji u celoj EPPO zoni – dodala je Koveši.

Prema navodima EPPO, ove mreže, koje uglavnom kontrolišu kineski državljani, uključene su i u pranje novca i vraćanje profita nazad u Kinu.

Zaplenjeni kontejneri su trenutno pod inspekcijom. Do sada su grčke vlasti otvorile samo mali broj njih, ali se procenjuje da ukupna vrednost sadržaja iznosi oko 250 miliona evra. EPPO je saopštio da otvaranje i analiza robe predstavljaju bez presedana obim posla za carinske službenike u Pireju, kao i bezbednosni rizik.

Najmanje 500 kontejnera napunjeno je električnim biciklima. Od tog broja, 360 kontejnera nije bilo prijavljeno carini. Tužioci pretpostavljaju da bi, na osnovu poznatog načina rada kriminalnih organizacija, oni bili lažno prijavljeni i potcenjeni kako bi se izbeglo plaćanje antidamping carina na kineski uvoz.

Na osnovu ranih faza istrage, prosečno je samo 10–15 odsto e-bicikala u kontejnerima bilo prijavljeno carini. Konzervativna procena štete po budžet EU od ovih e-bicikala iznosi 25 miliona evra u neplaćenim carinskim dažbinama i 12,5 miliona evra gubitaka kroz PDV.

Izvor: Objektiv.rs, politico.eu

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar