Deljenje lajkova na društvenim mrežama za fotografiju kolege, slanje privatnih poruka ili češće proveravanje slack-a nego ranije – postepeno razvijanje interakcije sa nekim van vašeg partnerstva i možda vam se čini bezopasno. Međutim, vaš partner može to shvatiti kao oblik mikroneverstva, koje neki smatraju vrstom neverstva, jer može uključivati izgradnju emocionalne veze, čak i ako se to radi kroz jedan simpatičan emotikon,piše NY Post.
Šta je mikroneverstvo? Mikroneverstvo je pojam koji je popularizovala australijska psihologinja Melani Šiling, a može obuhvatiti bilo koje ponašanje koje ne uključuje fizički ili emocionalni odnos, ali o kojem ne možete otvoreno razgovarati sa partnerom. Pored tajnih razgovora na društvenim mrežama, to može značiti i predugo zadržavanje pored aparata za vodu kako biste porazgovarali sa kolegom, deljenje ličnih detalja o vašoj vezi, ili oblačenje na način koji znate da će privući nečiju pažnju.
-Samo smo ovoj pojavi dali nov naziv-kaže Abi Medkalf, psiholog iz Berklija i voditeljka podkasta “Jednostavne veze“.
Međutim, Medkalf primećuje da je mikroneverstvo najčešće povezano sa slanjem poruka ili razgovorima putem društvenih mreža. I može lako dovesti do ozbiljnijih problema.
Zašto je ovo problem? Kako se normama u vezama razvijaju i izrazi poput “poliamorija“ izlaze iz senke, lajkovanje ili komentarisanje fotografije može delovati bezopasno. Mnoge parove to ne uznemirava, ali oni koji se ne slažu sa tim ne treba da se osećaju loše zbog toga.
-Nema ispravnog i pogrešnog u vezama.Sve se svodi na lične preferencije.
Čak i ako neki konkretan postupak nije izričito zabranjen, problemi nastaju kada počne da oduzima energiju iz vaše primarne veze, kaže ona.
-To je prevara ako vaš partner to ne voli, ili ako nije obavešten o tome, ili ne bi to voleo da zna-dodaje ona.
Preporučuje da izbegavate nagon da uđete u partnerov telefon, jer to ukazuje na nedostatak poverenja u vezi.
Kako da parovi reše ovaj problem? Šroder smatra da svaka veza ima granice, neke koje su izričito postavljene, a druge koje su samo podrazumevane. Danas je ova “siva zona“ veća nego ikad.
Ako se par upoznao preko aplikacije za upoznavanje, važno je razgovarati o tome da li da se isključe sa tih platformi i postanu ekskluzivni. Zatim treba definisati šta znači biti ekskluzivan, kao što je to da ne viđate druge ljude, nastavite razgovore kroz aplikaciju ili ne upuštate se u interakciju sa drugima na društvenim mrežama.
Najbolje je započeti ovakve razgovore pre nego što dođe do problema, čak iako je teško znati kada ili kako to učiniti.
Promene u ponašanju – ako vaš partner postane tajnovitiji sa telefonom, na primer, ili češće proverava društvene mreže – mogu biti znak problema. Ali, savetuje da se ne ponašate optužujuće. Umesto toga, recite da ste primetili da je partner više angažovan na telefonu i da vas to brine jer niste sigurni šta to znači.
Mikroneverstvo se javlja iz različitih razloga, ali često zato što ljudi jednostavno traže onaj osećaj uzbuđenja koji dolazi sa novom vezom. Neke osobe koje upražnjavaju tajne oblike ponašanja nikada ne prelaze granicu, ali Šroder kaže da je korisno obratiti pažnju ako vi sami upadate u takvo ponašanje.
Komentari (0)