U hrvatskoj akciji “Oluja” ubijeno je ili nestalo 2 670 Srba, proterano 250 000, a spaljeno više od 22 000 kuća.
Oko tri četvrtine stradalih bilo je starije od 60 godina, a među žrtvama je 551 žena, što, kako su naveli u Veritasu, predstavlja jedan od “crnih rekorda građanskog rata ‘90-ih godina prošlog veka na prostorima bivše Jugoslavije”.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Vojska i policija Hrvatske, uz pomoć muslimanske armije iz BiH (Petog korpusa pod komadom Atifa Dudakovića) i NATO pakta, napala je na Kninsku Krajinu (oblasti Severna Dalmacija, Lika, Banija i Kordun).
Oni su unišili i srušili 13.000 privrednih objekata, 182 zadruge, 56 zdravstvenih stanica, 78 pravoslavnih crkvi, 29 muzeja, 920 spomenika kulture, 181 groblje, 352 trgovačka objekta, 211 ugostiteljskih objekata, 410 zanatskih radnji, kao i sve industrijske pogone.
Cilj operacije “Oluja” bio je zauzimanje najvećeg dela teritorije Republike Srpske Krajine. Operacija je zvanično trajala četiri dana.
Na Vikipediji može da se nađe podatak kakav je bio popis stanovništva u Kninu od kraja 19. veka do danas koji jasno ukazuje na to da je operacija Oluja genocid nad srpskim narodom.

Ako se pogleda popis 1991. godine i uporedi sa 2001. godinom jasno se vidi da je procenat Srba u Kninu pao sa 85 odsto na 20 odsto, što je čvrsta činjenica da je nad Srbima počinjena najteža vrsta zločina, odnosno genocid.
Četvrti avgust u Kninu je već 26 godina gotovo isti. Tog dana se u grad sjate Hrvati iz svih krajeva zemlje pevaju, piju, slave… A šta slave? Slave “Oluju”. Slave nesreću Srba koji se i dan danas, ma koliko da ih je, povlače iz grada. Baš kao zloglasne 1995. godine. Makar na 24 sata. Dok ne prođe šenlučenje.
Dva dana pred i na sam dan “Oluje” svi Srbi iz Knina gledaju da budu nevidljivi.
– Jedna grupa Srba iz Knina sklanja se u brda i okolna sela dok drugi odlaze na more, ali u manja mesta. Nikako ne u Split ili Šibenik. Moja porodica i ja odlazimo kod prijatelja na selo gde u većini žive Srbi. Tamo provodimo dan dva dok se ne završi gungula u Kninu – objašnjava rođena Kninjanka koja sa suprugom i decom već godinama posećuje rodni grad.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)