Tužna priča o Simi zbog koje PLAČE BALKAN: Nije se igrao i družio, samo je čekao, i dalje bežim od njega

"Stisnuo sam gas i skrenuo pogled na drugu stranu, da ga slučajno ne prepoznam"

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Ilustracija, Foto: Shutterstock,Printscreen/You Tube

Prethodnih dana društvenim mrežama kruži priča o životu dečaka nad čijom sudbinom sada plaču mnogi:

“Kad se skrene desno sa Banjalučke ceste ka Čirkin Polju, tamo iza žute table na kojoj piše Prijedor na dva pisma, odmah tu, petnaestak metara od skretanja, diže se ograda Doma za decu i omladinu ometenu u razvoju. Visoka žičana ograda je sa unutrašnje strane obrubljena šimširom, uredno podšišanim na istu visinu od otprilike dva metra, tako da su se dve ograde – živa i neživa – stopile u zeleni zid koji pruža štićenicima osećaj sigurnosti i zaklanja ih od poganog dobacivanja i bezosećajnog zurenja “normalnih” prolaznika.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Osim na ćošku koji gleda na Banjalučku cestu. Na tom mestu se nalazi rupa u šimširu veličine odraslog čoveka, a zemlja uz žičanu ogradu uvek je utabana.

Kao dečak sam često dolazio da igram košarke na igralištu Doma. Imali su odličan koš pa bismo Sina, Darči, ja i drugi hapci iz komšiluka molili i dosadjivali vaspitačima da nas puste da igramo basket. Obično su popuštali pod uslovom da ne uznemiravamo domce koji bi se zatekli na igralištu.

Iako nam neko intenzivnije druženje nije bilo dozvoljeno, ipak smo poznavali skoro svakog do njih, znali njihove priče. Bilo ih je sa svih strana Jugoslavije. U to vreme nemali broj roditelja bez uslova ili spremnosti da se brinu o deci sa posebnim potrebama rešenje su nalazili u ustanovama poput našeg Doma. Nakratko, samo da se sredimo pa nas eto po tebe, biće ti ovde lepo, sine, imaćeš puno drugova, a nas eto, za mesec-dva najdalje… Uglavnom bi u Domu ostajali godinama, neki decenijama. Vremenom bi se navikli na okruženje i prihvatili ga kao jedinu kuću za koju su znali i gde su pripadali. Osim jednog.

Simo iz Zaječara bio je dečak mojih godina koga su roditelji doveli kad je imao sedam, možda osam. Crnpurast, velikih tamnih očiju sa gustim trepuškama i rupicama u obrazima, izgledao je kao jedan od onih uplakanih dečaka sa Vilerovih goblena što ih je imala svaka radnička kuća čija je domaćica držala do trenda. Svaki dan bi ustao i nakon doručka se zaputio ka onom ćošku što gleda na Banjalučku cestu kojom su njegovi otišli ka Zaječaru. Tu bi ostao dok ga vaspitačice ne bi uvele na večeru i spavanje. Nije se družio sa drugima, nije se igrao, ništa. Samo je čekao. Vremenom je utabao zemlju na tom mestu i napravio sebi procep u šimširu da bolje vidi cestu.

Kad bih krenuo kući morao sam proći kraj Siminog ćoška. Udarao bih loptom od asvalt, trudio sam se da ne gledam na tu stranu i ubrzavao korak u begu od ledene ruke koja mi je zbog njegove tuge sve jače stezala srce i terala suze na oči. Trčao bih kući srećan što me tamo čeka mati i kuća i ormar u mojoj sobi oblepljen sličicama starih automobila i profesora Okultisa.

Jednom sam materi razbio tri čaše iz kristalnog servisa zato što je na kutiji pisalo “Kristal Zaječar”. Dobio sam slavne batine, ali mi nije bilo žao. Otišao sam iz Prijedora, pa iz Bosne, i uspomena na Siminu tugu iščezla je pred nebrojenim ofanzivama života.

Danas sam u predvečerje, nakon dugo, dugo vremena, skrenuo sa Banjalučke ceste desno ka Čirkin Polju i izbio na Simin ćošak. U procepu između dva kraka šimširove ograde stajao je sedi čovek u plavoj trenerci i istezao vrat ka cesti kao da nekoga čeka. Stisnuo sam gas i skrenuo pogled na drugu stranu, da ga slučajno ne prepoznam”, piše u ovom postu.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar