Leto je vreme kad najčešće biramo lepršavu, laganu odeću, haljine i suknje. Ipak, to znači da, baš zbog toga što otkrivamo više kože, moramo redovno i da depiliramo određene delove tela.
Ukoliko ste primetili da se pore na nogama više primećuju, koža je crvenkasta i grublja na dodir, moguće da imate problema sa efektom jagode, odnosno, guščijom kožom kako je još zovu.
Medicinski termin za ovaj fenomen je keratoza pilaris ili jednostavno keratoza.
Otkrivamo vam zašto se javlja ali i da li postoji nešto što bi vam pomoglo da ublažite neprijatne simptome.
Šta je keratosis pilaris?
Keratosis pilaris (poznata i kao keratosis follicularis, lichen pilaris i folikularna keratoza) je nezarazna bolest kože.
Nastaje tako što dolazi do prekomerne proizvodnje keratina koji blokira folikule dlake. Izaziva crvenilo i vidljivije pore a koža je gruba i neravna na dodir ̶ zbog toga se često naziva “guščijom kožom”.
Neka istraživanja su pokazala da ovo oboljenje najčešće napada mlađe osobe a prvi simptomi vidljivi su u detinjstvu i kod adolescenata. S godinama, guščija koža može da nestane, a može i da se iznova vraća.
Nažalost, načini na koji bi mogla da se potpuno otkloni nisu poznati, ali simptomi mogu da se ublaže redovnom negom kože, upotrebom odgovarajućih ulja, pilinga i krema za kožu.
Šta utiče na nastanak keratoze?
Najčešće “jagoda” noge jesu hronična kožna bolest koja se javlja kod ljudi sa suvom kožom, posebno nakon postupka brijanja. U nekim slučajevima, takođe je uzrokovano uvećanim porama, u kojima se komedoni formiraju od viška sebuma, koji u sebi začepljuje mrtve ćelije. Na upalu utiče i folikulitis – upaljeno stanje folikula dlake usled izlaganja bakterijama ili gljivicama.
Još jedan važan faktor je urastanje dlaka, koje se javlja nakon brijanja.
Idealno rešenje je piling, proces uklanjanja masnoće, prljavštine i mrtvih ćelija kože. Da biste to uradili, možete koristiti posebne pilinge sa kiselinama ili samostalno napraviti organske pilinge.

Piling kože morskom solju
Nežan piling uklanja mrtve slojeve kože i može da pomogne u popravljanju opšteg stanja kože. Ali, pilinge za kožu, naročito one za lice ̶ treba primenjivati umereno i ne previše često, kako se ne bi iritirala osetljiva koža ili pogoršalo stanje.
Ishrana
Osobe sa keratosis pilaris-om treba obavezno da se potrude da se zdravo hrane. Od pomoći može biti i izbegavanje hrane koja aktivira alergije, kao što je gluten, ili testiranje kod stručnjaka na alergije, kako biste videli da li imate intoleranciju na neku hranu.
Trebalo bi, takođe, da pijete najmanje dva litra vode dnevno i izbegavate nezdrave alternative, kao što su slatka i gazirana pića.

Soda + voda
Najjednostavniji recept za uklanjanje mrtvih čestica kože: pomešajte oba sastojka u razmeri 1:1 i nanesite na kožu. Masirajte noge kružnim pokretima 5 do 7 minuta, a zatim ih temeljno isperite.
Kuhinjska so + maslinovo ulje
Pomešajte malu količinu krupne kristalne soli sa kašikom maslinovog ulja. Nanesite na kožu, masirajte 10 minuta, a zatim isperite.
Mlevena kafa
Uzmite ostatak kafe i stavite ga na noge. Ovaj recept pomaže ne samo da eliminiše inflamaciju u nogama, već i stimuliše epiderm da se bori protiv celulita i strija.
Uklanjanje dlačica
Crvenilo na nogama može biti i rezultat pogrešnog izbora depilacije. Ukoliko više volite brijanje nogu, ali i ako koristite epilator i slične mašinice, bilo bi dobro da pre toga uradite detaljan piling nogu kako bi sprečili upalu a pore bile manje vidljivije nakon brijanja.
Noge potopite ili tuširajte toplijom vodom. Posebno obratite pažnju na brijač – oštrica mora biti nova. Dlake bi trebalo skidati u pravcurasta a ne suprotno kako to većina radi. Upravo grebanje kože, kada brijete noge u suprotnom pravcu, dovodi do još veće iritacije i problem je daleko uočljiviji.
Nakon brijanja, trebalo bi istuširati noge hladnijom vodom kako bi zatvorili pore. Ne zaboravite naneti posebnu kremu ili losion posle brijanja kako biste izbegli infekciju. Ako pažljivo pratite sva ova pravila, ali to nije dovoljno – počnite eksperimentisati sa drugim metodama uklanjanja dlaka. Obavezno obratite pažnju na kontraindikacije za svaku metodu.

Nahranite kožu
Hidratacija kože je jedan od osnovnih uslova da imate zdravu kožu i to ne samo na nogama. Najverovatnije, kada izlazite napolje, kremu sa SPF retko koristite, a nakon što napustite tuš kabinu ne posvećujete posebnu pažnju nogama.
Srećom, postoje načini i proizvodi da se postigne odgovarajuća vlažnost i ublaže neprijatni simptomi:
Aloe Vera
Jednostavna biljka ima sposobnost da na najbolji način regeneriše suvu kožu. Najbolje je da koristite gel varijante, nežno masirajte tako da se tečnost apsorbuje. Pored osećaja hlađenja, pomoći će u redukciji suvoće kože.
Ulje čajevca
Jednostavno ulje koje se lako može kupiti u apoteci, ne samo da vlaži vašu kožu, već je i štiti od razvoja gljivica i bakterija. Osim toga, ovo ulje pomaže da se izbegne začepljenje pora, tako da ga možete primeniti nakon tuširanja u tankom sloju, masirajući kožu nogu.
Ružina vodica
Ovaj proivod možete nabaviti i u apoteci ali i u drogerijama. Bilo da je naprskate direktno na kožu ili nanesete pamučnim tuferom, pa ostavite da se potpuno osuši, vodeni rastvor esencijalnig ruža pokazao je dobre rezultate u borbi protiv suvoće, ljuštenja ali i osećaja zatezanja kože.
Naravno, najsigurniji način je da se obratite dermatologu sa kojim ćete detaljno moći da dođete do najboljeg rešenja problema.
Komentari (0)