Naučnici stvorili vuka, izumrlog pre 72 hiljade godina: Bio je inspiracija za vukove u “Game of Thrones“ (VIDEO)

Najavljeni projekte za “vaskrsavanje“ mamuta, dodo ptice i tasmanijskog tigra

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto:THV11

Biotehnološka kompanija “Colossal Biosciences“ iz Dalasa saopštila je da je uspešno “vratila u život“ izumrlog strašnog vuka (dire wolf), vrstu koja je nestala pre oko 12.500 godina. Koristeći drevan DNK, kloniranje i genetsko uređivanje, naučnici su stvorili tri mladunčeta koji izgledom i osobinama podsećaju na ovu izumrlu životinju.

Strašni vuk (lat. Aenocyon dirus) bio je veliki predator koji je nekada živeo u Severnoj Americi i bio je inspiracija za izmišljene vukove u seriji “Game of Thrones“. Ova vrsta bila je veća i jača od današnjih sivih vukova, sa debljim krznom i snažnijom vilicom.

Colossal je prethodno najavljivao projekte za “vaskrsavanje“ mamuta, dodo ptice i tasmanijskog tigra, ali se sada prvi put oglasio o napretku sa vukovima,piše CNN.

Naučnici su koristili DNK iz zuba starog 13.000 godina i lobanje stare 72.000 godina, uporedili su ga sa sivim vukovima, lisicama i šakalima, kako bi identifikovali ključne gene koji utiču na izgled. Pošto strašni vuk i sivi vuk dele oko 99,5% DNK, korišćenjem CRISPR tehnologije modifikovali su gene sivog vuka tako da poprimi osobine izumrle vrste.

Modifikovane ćelije su potom klonirane i ubačene u jaja domaćih pasa, koji su nosili trudnoću. Od osam pokušaja, rođena su dva mužjaka 1. oktobra 2024., a ženka 30. januara 2025.

Trenutno mladunci žive na tajnoj lokaciji, na imanju od 800 hektara, ograđenom visokom zaštitnom ogradom i pod stalnim nadzorom. Iako nisu pitomi, navikavaju se na ljude i istražuju svoju okolinu.

Naučnici naglašavaju da cilj nije bio da se napravi genetski identična kopija strašnog vuka, već funkcionalna verzija sa ključnim osobinama vrste, kao što su bela dlaka i deblje krzno. Stvoren je hibridni organizam koji u velikoj meri liči na izumrlog vuka.

Kompanija se nada da će tehnologije razvijene tokom ovog projekta doprineti i očuvanju ugroženih vrsta, poput crvenog vuka – najugroženije vrste vuka u Americi, za koju su već uspešno klonirali dva legla koristeći novu, manje invazivnu metodu.

Iako postoji zabrinutost da se novac za ovakve projekte mogao uložiti u zaštitu postojećih vrsta i da bi kloniranje moglo štetiti životinjama koje se koriste kao surogat-majke, neki stručnjaci kažu da Colossal vodi računa o dobrobiti životinja i da ova tehnologija ima potencijal za očuvanje biodiverziteta.

Ipak, postavlja se pitanje kakvu ulogu ove “nove“ životinje mogu igrati u prirodi. Istraživači upozoravaju da nije izvesno da bi strašni vukovi ikada mogli biti vraćeni u prirodna staništa, posebno u državama poput Montane, gde se već bore za opstanak sivih vukova zbog političkih pritisaka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daily Mail (@dailymail)

;

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar