Arktik bi mogao da ostane bez leda do 2027. godine: Evo kako bi se to odrazilo na svet

Naučnici definišu "Arktik bez leda" kao smanjenje površine morskog leda na manje od milion kvadratnih kilometara u kratkom vremenskom periodu, što se smatra klimatskom granicom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Memory Catcher

Arktički okean bi mogao da ima svoj prvi dan bez leda pre 2030. godine, što je ranije nego što su naučnici to predviđali.

Nova studija otkriva moguća predviđanja novoa leda do konkretnog dana. Ranija istraživanja predviđala su gubitak leda na Arktiku oko 2030. godine, ali ovi rezultati pokazuju da bi prvi dan bez leda mogao da se desi već krajem leta 2027. godine.

Naučnici, koji su sproveli studiju objavljenu u časopisu Nature Communications, kažu da je prvi dan bez leda na Arktiku sada neizbežan i nepopravljiv, bez obzira na to kako ljudi menjaju emisiju gasova sa efektom staklene bašte.

Šta znači “Arktik bez leda” i zašto je to važno?

Arktički okean pokriva ogromnu površinu od više od 16 miliona kvadratnih kilometara i hiljadama godina bio je svedok prirodnih dešavanja jednom godišnje: slojevi zaleđene morske vode se naglo nakupljaju tokom zimskih meseci u debeli sloj leda koji dostiže svoj vrhunac u martu, pre nego što se otopi u septembru.

Međutim, poslednjih par decenija ovaj dramatičan događaj postao je manje prisutan.

Naučnici definišu “Arktik bez leda” kao smanjenje površine morskog leda na manje od milion kvadratnih kilometara u kratkom vremenskom periodu, što se smatra klimatskom granicom.

Tim međunarodnih istraživača, uključujući klimatologe Aleksandru Jahn (Univerzitet u Koloradu) i Selin Heiz (Univerzitet u Geteborgu), koristio je više od 300 računarskih modela za predviđanje prvog dana bez leda što je pokazalo zapanjujuće brži tempo promena nego što se ranije predviđalo. Brzi gubici leda obično su povezani sa oštrim zimama i prolećnim temperaturama.

Takvo stanje Arktičkog okeana bez leda bi na duže staze moglo ozbiljno da ugrozi krhki ekosistem, od polarnih medveda do zooplanktona.

Izvor: Mondo

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar