Potrebno je 44 miliona nastavnika da bi sva deca u svetu dobila obrazovanje

Agencija UN za kulturu i obrazovanje u izveštaju napominje da je prošle godine devet odsto nastavnika osnovnih škola u svetu napustilo tu profesiju

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/mindandi/CC

Svetu je potrebno još 44 miliona nastavnika kako bi obrazovanje bilo omogućeno svakom detetu, pokazala je najnovija analizi Uneska.

Agencija UN za kulturu i obrazovanje u izveštaju napominje da je prošle godine devet odsto nastavnika osnovnih škola u svetu napustilo tu profesiju. To je skoro duplo više u odnosu na 2015. godinu, kada je to uradilo njih 4,6 odsto.

„Nastavnici imaju ključnu ulogu u našim društvima, ali ova profesija se suočava sa velikom krizom zanimanja. Nekim regionima sveta nedostaju kandidati. Drugi regioni se suočavaju sa veoma visokom stopom napuštanja tokom prvih nekoliko godina rada. U oba slučaja, odgovor je isti: moramo više ceniti, bolje obučavati i bolje podržavati nastavnike“, istakla je generalni direktor Uneska Odri Azule.

Uneskova analiza je pokazala da je manjak nastavnika smanjen sa 69 miliona koliko je bilo u 2016, i to uglavnom u južnoj Aziji, gde je nedostatak nastavnog osoblja skoro prepolovljen, dok je u podsaharskoj Africi, gde je nedostajala trećina nastavnika, nedostatak je smanjen samo za dva miliona, u istom periodu.

Podsaharskoj Africi potrebno je 15 miliona nastavnika da bi bio ispunjen cilj održivog razvoja koji je, kako se navodi, garant osnovnog i srednjeg obrazovanja za sve do 2030. godine.

U izveštaju Uneska se navodi da postoje problemi širom sveta, uključujući i bogate zemlje, sa nastavnicima koji moraju da se nose sa visokim nivoom stresa, nedostatkom sredstava, lošim vođstvom i niskim platama, preneo je „Gardijan“.

U Evropi i SAD, kao glavni razlozi za nedostatak 4,8 miliona nastavnika navode se „nezainteresovanost za ulazak u profesiju“ i odlasci velikog broja nastavnika u penziju.

U pojedinim delovima Afrike, odsustvo bezbednosti doprinelo je zatvaranju škola, sa više od 13.000 zatvorenih škola u delovima centralne i zapadne Afrike u poslednje četiri godine.



Izvor: Sputnjik

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar