Aleksandar Gavrić rođen je 28.maja 1932. godine u Beogradu. Glumu je diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju 1956. godine. Prvu ulogu je ostvario u filmu “Potraga” iste godine. Dve sezone je igrao u zadarskom i splitskom pozorištu.
Visok, markantan i snažnih crta lica mnogim generacijama ostao je u sećanju kao kapetan Leši, koji uništava sve koji mu se nađu na putu kako bi uspeo svog posrnulog brata da vrati na pravi put.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Iako da je uloga kapetana Lešija učinila pravom zvezdom, ostao je upamćen i po ulozi u čuvenom “Maršu na Drinu” kao Kostu Hadživukovića i u Signalu nad gradom kao komandira Ranka.
Igrajući Albanca sa Kosova i Metohije, partizana iz Prizrena Ramiza Lešija, koji uništava zaostale balističke bande, Aca Gavrić postao je prava zvezda jugoslovenskog filma. Film je doživeo neverovatnu popularnost, da je kasnije snimljen i nastavak “Obračun”, a čak je po njegovom liku nastao i strip “Kapetan Leši”.
Zbog upečatljivog fizičkog izgleda, reditelji su ga smatrali američkim tipom glumca koji nije baš prolazio kod Jugoslovena, pa su mu dodeljivali manje i stereotipne uloge dobrog i neustrašivog momka.
Ovakav odnos reditelja prema njemu nije mu prijao, te je jedno vreme isključivo igrao u pozorištima u Zadru i Splitu.
Tumačio je glavne uloge u svim filmovima Živorda Žike Mitrovića, uključujući i čuvenu ulogu Bata Koleta u hitu “Marš na Drinu” iz 1964. godine. Glumio je i u nemačkim i u italijanskim akcionim filmovima.
Među publikom je stekao popularnost kao “opasan momak”, a u pokušaju da promeni ovakav imidž koji ga je pratio, Aleksandra Gavrića sprečila je teška saobraćana nesreća. Jugoslovenski šmeker nije uspeo da izbegne vozilo koje mu je dolazilo u susret i to ga je koštalo života.
Na vrhuncu popularnosti, poginuo je u svojoj 40. godini u teškom udesu kod Inđije 6. decembra 1972. godine. Sa njim je bila i njegova devojka Jasmina Lisac, koja je imala samo 18 godina i koja je, takođe, nastradala.
BONUS VIDEO







Stvarno je steta za sve nas koji volimo film da je prekinut zivit a tako i njegov rad kao glumac. Vidjeli bi jos mnogo ljepih filmova! Neka mu je laka zemlja, pocivao u miru!
Hvala Dragom Bogu da ste se setili i takvis ljudi … Jer Novine su pune nevaznim ljudima i to svaki dan …
Vozio NSU 110. Bio pijan. Sećam se,vraćao se iz Satelita