Svet ponovo u CRVENOJ ZONI: Izgubljen kontakt sa Černobiljom, položaj nuklearki u Ukrajini ZABRINJAVA

Ovu informaciju potvrdila je i Međunarodna agencija za nuklearnu bezbednost, koja je upalila svetlo za uzbunu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Russia MOD/EYEPRESS / Shutterstock Editorial / Profimedia,Printscreen

Ruske snage isključile su nuklearnu elektranu Černobilj iz nacionalne električne mreže, objavila je ukrajinska državna energetska kompanija „Ukrenergo”. Nuklearna elektrana Černobilj, koju su prošle nedelje zauzele ruske snage, sad je bez struje.

CENTRALA BEZ STRUJE

„Zbog vojnih aktivnosti ruskih snaga nuklearna elektrana u Černobilju je potpuno isključena iz električne mreže. Nuklearna elektrana je bez struje. Vojne akcije su u toku i zbog njih nema mogućnosti obnavljanja snabdevanja strujom. I grad Slavutič je ostao bez struje”, navodi se u saopštenju „Ukrenerga”.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Nuklearka Černobilj nije aktivna, ali ona i dalje zahteva dnevno upravljanje nekoliko hiljada zaposlenih. S obzirom na to da je Černobilj ostao bez električne energije, to bi moglo da onemogući hlađenje potrošenog nuklearnog goriva i zbog toga postoji rizik da radioaktivne čestice završe u vazduhu, objavio je „Ukrenergo”.

OBJEKTIVNA ZABRINUTOST

Generalni direktor (MANE) Rafael Marijano Grosi rekao je da je prenos podataka na daljinu iz Černobilja prekinut i da agencija ne može da stupi u kontakt sa radnicima u ovoj elektrani, koja je pod kontrolom ruske vojske već neko vreme. „Trenutno istražujemo status sličnih sistema na drugim lokacijama u Ukrajini, ali smo vrlo zabrinuti i zbog ukupno 210 pripadnika tehničkog osoblja i čuvara koji su se nalazili u elektrani kada su je ruske snage zauzele”, rekao je Grosi.

Trenutno je samo imejlom moguće stupiti u kontakt sa radnicima elektrane, koji od početka invazije nisu imali rotacije koje su krucijalne za nuklearnu bezbednost. „Zabrinut sam, i to duboko, zbog teške i stresne situacije u kojoj se osoblje Černobilja nalazi. Ona nosi i potencijalne rizike po nuklearnu bezbednost. Pozivam sile pod čijom je kontrolom ova ustanova da pod hitno obezbede bezbednu rotaciju osoblja”, napisao je Grosi.

Ukrajina je u velikoj meri zavisna od nuklearne energiji i ima 15 operativnih nuklearnih reaktora koji podmiruju oko 54 odsto potreba zemlje za električnom energijom. Ukrajinski reaktori su locirani u četiri različite elektrane. Svih 15 su energetski reaktori voda–voda (VVER), što znači da su vodeno hlađeni i vodeno moderisani.

DVANAEST REAKTORA

Dvanaest reaktora počelo je s radom 80-ih godina, jedan 1995, a dva 2004. Elekrane su u 2020. proizvele oko 13.107 gigavati, što je treća najveća količina energije proizvedene na ovaj način u Evropi, posle Rusije (27.653 Gw) i Francuske (61.370 Gw). Svim elektranama upravlja državna kompanija „Energoatom”.

Četiri reaktora smeštena su u elektrani Rivne, na severozapadu Ukrajine blizu granice sa Belorusijom, a dva su u elektrani Kmelnitski, oko 180 kilometara jugoistočno od Rivne. Tri reaktora su u elektrani Južna Ukrajina, oko 170 kilometara severno od lučkog grada Odese, a ostalih šest je u velikoj centrali Zaporožje.

Piše: FILIP RADOJČIĆ

OVU I MNOGE DRUGE AKTUELNOSTI PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 10. MART

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar