“Apokalipsa, sudnji dan”: Nevreme rušilo sve pred sobom u Sloveniji i Hrvatskoj, slike su strašne (VIDEO)

Najteže posledice u Sloveniji zabeležene su u opštinama Komenda i Cerklje na Gorenjskom, gde je prema podacima slovenačke Uprave za zaštitu i spasavanje oštećeno više od 100 objekata

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen X/nadakoder

Snažno olujno nevreme koje je tokom noći zahvatilo delove Slovenije i Hrvatske izazvalo je veliku materijalnu štetu, rušilo krovove, stabla i elektroenergetsku infrastrukturu, dok su nadležne službe na terenu angažovale stotine pripadnika vatrogasnih i spasilačkih jedinica.

Najteže posledice u Sloveniji zabeležene su u opštinama Komenda i Cerklje na Gorenjskom, gde je prema podacima slovenačke Uprave za zaštitu i spasavanje oštećeno više od 100 objekata. Direktor Uprave Leon Behin izjavio je da je do jutra evidentirano 136 intervencija samo na području Komende.

Jak vetar nosio je krovove, rušio drveće i stubove dalekovoda, obarao saobraćajne znakove i prekidao putne pravce. Delovi opštine ostali su bez električne energije nakon što je nevreme pogodilo područje oko 20.30 časova.

Na terenu je angažovano oko 120 vatrogasaca, aktivirane su sve raspoložive vatrogasne jedinice, a uključena je i državna civilna zaštita. U pogođena područja upućeni su agregati za napajanje škola, vrtića i drugih javnih objekata, kao i specijalna vozila za rad na visini i timovi sa dronovima radi procene štete.

“Pola sela sravnjeno“

Načelnik opštine Komenda Jurij Kern rekao je da su najteže pogođena naselja Nasovče, Breg, Klanec, Potok i delovi Komende.

– Šteta je ogromna. Za osnovnu sanaciju biće potrebno nekoliko dana, nakon čega će stanovnici morati da pronađu izvođače radova kako bi se stanje normalizovalo – rekao je Kern.

Prema njegovim rečima, nema informacija o povređenima, ali je zabeležena šteta na stočnim farmama, naročito kada je reč o živini. Dodao je da na pojedinim objektima nisu uništeni samo krovovi, već su ozbiljno oštećeni i zidovi.

Stanovnici pogođenih područja opisuju prizore kao nezapamćene. Meštanka sela Klanec kod Komende izjavila je da je „pola sela sravnjeno“ i da meštani ne pamte sličnu oluju.

– Tamo je pola sela srušeno, doslovno. Takvo nešto nikad nisam videla. Apokalipsa, sudnji dan. U 60 godina, koliko moj otac ima, ovako nikad nije bilo. Niko od mještana ne pamti nešto slično – rekla je.

Nevreme je izazvalo probleme i na području Kamnika, gde su najviše pogođeni Šmarca, Tuhinjska dolina, Duplica i centralni delovi grada. Poplavljeni su objekti Osnovne škole Marije Vere i centra Cirius Kamnik, ali je nastava ipak održana zahvaljujući sanaciji tokom noći.

Gradonačelnik Kamnika Matej Slapar rekao je da su interventne ekipe tokom cele noći uklanjale posledice nevremena, sanirale oštećene krovove, uklanjale oborinsku vodu iz podruma i raščišćavale oborena stabla.

Oluja je izazvala i kvar na žičari na Velikoj planini, a nadležni rade na njenom osposobljavanju.

Istovremeno, snažno nevreme pogodilo je i područje Nove Gradiške u Hrvatskoj, gde je jak vetar lomio grane, rušio drveće i oštetio više objekata.

Među najteže pogođenim lokacijama nalazi se kompleks Opšte bolnice u Novoj Gradiški, gde je vetar odneo krov sa objekta mrtvačnice.

Tokom noći i jutra nadležne službe intervenisale su na više mesta kako bi uklonile oborena stabla i osigurale saobraćajnice i javne površine.

Razmere štete u Novoj Gradiški još se procenjuju, a oštećenja su zabeležena na više objekata i infrastrukturnih lokacija. Više detalja očekuje se nakon završetka uviđaja i procene nadležnih službi.

BONUS VIDEO:

Izvor: Index.hr, SB Online

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar