Ујед паука – како се лечи и кад је опасан?

Већином су угризи безазлени, али у неким случајевима могу довести до озбиљних алергијских реакција

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
ujed pauka
Фото: Маxим Миронов/Аламy/Аламy/Профимедиа

Ујед паука уопште не мора бити опасан. Заправо у већини случајева нема последица по здравље, сем што може изазвати оток, свраб и друге непријатне симптоме. Све зависи од врсте паука, а на нашем подручју нема оних толико отровних да могу изазвати обзиљне компликације.

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс

Сматра се да су сви пауци отровни, али да не може сваки да вас уједе зато што нема довољно јака или дугачка клешта како би прошли кроз кожу. И кад кажемо да је сваки паук отрован, то не значи да је тај отров смртоносан, већ да може да изазове мање или веће реакције на кожи.

Ујед паука се често меша са неким другим врстама уједа, баш зато што подсећа на убод инсекта. Паук није инсект, а неретко се сврстава у ред инсеката. Ова врста заправо представља зглавкара. Дакле сам ујед не мора изазвати компликације, али ако се не одреагује на време може настати инфекција. Такође, ујед може, такође, направити компликације ако се појави алергијска реакција.

У наредним редовима ћемо објаснити шта треба да радите када вас уједе паук и како да знате да је то сигурно паук.

Изглед угриза паука

Највећа је вероватноћа да нећете ни приметити да вас је паук угризао, јер нећете осетити угриз. Или уколико га осетите, а осећај је сличан убоду пчеле или убоду иглом. Убод некад можете приметити и сат, два касније, кад отров почне да делује.

Фото/Пиxабаy.цом/сиала

За ујед паука симптоми су следећи:

– отицање,

– црвенило,

– модрицу,

– оштећену кожу,

свраб и осип,

– бол у пределу где се најази ујед,

– бол у мишићима и грчеви,

– плик црвене или љубичасте боје,

– знојење,

Неки од тежих симптома који су знатно ређи су:

– тешкоће са дисањем,

– главобоља,

– мучнина и повраћање,

– грозница и дрхтавица,

– анксиозност и немир,

– отицање лимфне жлезде,

– висок крвни притисак.

Разлика између уједа инсекта и уједа паука јесте у томе што код уједа паука треба нешто више времена да убодна рана зарасте. Зато је неопходно да рану све време одржавате чистом, како бисте смањили могућност за настанак инфекција.

Јер тек кад настану инфекције, онда ће требати више недеља, па можда и месеци док рана сасвим зарасте. Уз то лечење инфекције може бити знатно компликованије јер може изискивати употребу антибиотика, а и знатно више боли од самог убода.

Слике за ујед паука изгледају овако:

ujed pauka
Фото: Схуттерстоцк

Ако се ујед инфицира, онда изгледа овако:

ujed pauka slike
Фото: Схуттерстоцк
ujed pauka
Фото: ДР П. МАРАЗЗИ/Сциенцепхото/Профимедиа

Шта треба радити када вас уједе паук?

У доброј већини случајева ујед паука се може третирати код куће. Уколико ујед није од отровног паука, онда је довољно само да пратите следећа упутства:

– Држите лед или хладну облогу на убодној рани 10 минута, па онда склоните облогу на 10 минута, па поново ставите.

– Имате ујед паука и питате се шта мазати? Намажете неку врсту антихистаминика који би требало да ублажи симптоме. Обично се препоручује дименхидрант или хлоропирамин, то су лекови који се у апотекама могу наћи под називом Димигал и Сyнопен маст.

– Наравно, пре наношења креме је неопходно да добро оперете место угриза сапуном и водом, како бисте спречили могућност развијања инфекције.

– Ако су се појавили пликови, можете намазати антибактеријску крему, такође, да бисте спречили развој инфекције.

– У случају да приметите да се бол брзо шири и да имате неке од тежих симптома, обратите се свом лекару, јер је могуће да имате алергијску реакцију, а ту вам кућни третман неће бити од помоћи. Исту ствар треба урадити и уколико приметите да се симптоми спорије повлаче, или да се не повлаче после пар дана.

Дакле, алергијска реакција или стварање инфекције је најопаснија ствар која вам се може десити када је у питању ујед паука. Алергијске реакције се не догађају тако често, али тада могу бити опасне, јер пауци имају врсту отрова које изазивају теже алергијске реакције.

Фото: пиxабаy/Пеггyцхоуцаир

На нашем подручју нису толико честе алергијске реакције, највише због тога што код нас нема толико паукова са јачим отровима, па најчешчи облик уједа потиче од кућног паука. Но, нешто теже реакције се јављају када је угриз у пределу врата или главе.

Иако су ови убоди већином безазлени, не треба их занемарити и треба обраћати пажњу на њих све док се симптоми не повуку. Треба бити опрезан јер никад не знамо како ће организам одреаговати. А ако нисте одреаговали на убод једне врсте паука, не значи да ће то исто важити и за другу врсту.

Ако реакција захвата читав организам, онда ће се догодити системска реакција, доносно одреаговаће читав организам. То значи да ће се симптоми појавити не само у пределу убода, већ ћелом организму. Зато ти симптоми подразумевају повишену температуру, грозницу и дрхтавицу. Уколико имате било који од тих симптома, треба да се обратите свом лекару.

Ујед паука код деце

Пауци нас не уједају са намером да нас нападну, већ када осете да су они нападнути па се угризом бране. Генерално су мирољубиви и неће напасти сем ако се не осете угрожено. Зато пауци воле да се скривају на местима до којих није тако лако стићи.

Фото: пиxабаy/Ненниеинсзwеидреи

Баш из тог разлога ћете их најчешће наћи у подруму, таваници, цепаницама дрвета, ћошковима и на високим местима. Паукова има свуда и они су добри за наш екосистем, али их не виђамо тако често баш зато што се скривају.

Деца су склона томе да истражују, да се завлаче на мање приступачна места, да се играју на отвореном и зато се њима много чешће дешава него одраслима да их угризе паук.

Ујед паука код деце је, као и код одраслих, у већини случајева прилично безазлен. Но, код мале деце постоји већа могућност да реакција буде озбиљнија, односно алергијска.

Пар сати након убода појавиће црвенило и отеченост. Следећа фаза код убода било паука, пчеле или стршљена јесте да се појаве пликови који сврбе. Уклоко се дете чеше направиће ранице на кожи па тако постоји знатно већа могућност да у рану продру бактерије и тако се изазове инфекција.

Фото: пиxабаy/Егор Камелев

Зато немојте дати детету да се чеше и на тај део тела обавијте газом, како би кожа могла да дише, а да истовремено спречите да се чеше.

Деца која генерално имају алергије су склонија и алергијским реакцијама код уједа паука, па је зато неопходно на време одреаговати и одмах одвести дете код лекара ако приметите да су реакције јаче него што би требало.

Код деце ујед паука може бити знатно опаснији ако се јави системска алергијска реакција. Она обично подразумева отежано “чујно дисање”, пад крвног пристиска, губитак свести, плаву пребојеност коже, немогућност задржавања столице и урина, дезорјентација. А у најтежим случајевима ће се јавити и анафилактички шок који може бити и смртоносан.

Зато ако приметите угриз на кожи детета будите обазриви, нарочито у првих неколико сати од кад сте приметили црвенило на кожи. Потребно је да одмах одреагујете тако што ћете опрати место угриза сапуном и водом, држати хладне облоге и намазати крему која ће умањити иритације.

Дакле, угриз паука већином нема озбиљне последице по здравље, али треба знати шта треба урадити ако се јаве озбљније реакције, нарочито кад је у питању алергијска реакција. Срећом на нашем подручју нема смртоносних паукова, па су уједи углавном од кућних паукова, који су прилично безопасни.

Извор: Објектив.рс, хеалтхлине.цом

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас