Немци поручили Приштини: “Нећете моћи да постанете чланови СЕ ако не пошаљете нацрт статута ЗСО”

Професор међународних односа Дритеро Арифи каже да у тренутним политичким околностима слање нацрта статута ЗСО Уставном суду није прави корак, јер такав потез не може гарантовати чланство тзв. Косова у Савету Европе

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Priština
Фото/Пиxабаy

Тзв. Косово неће моћи да постане члан Савета Европе ни ове године, ако не пошаље нацрт статута ЗСО који је предложила Европска унија Уставном суду, наводе у Амбасади Немачке на Косову и Метохији, пише Косова прес.

Према њиховим речима, лопта је на страни тзв. Косова и уколико се предузму потребни кораци пре наредног министарског састанка Савета Европе, агенду је могуће променити како би се укључило гласање о чланству Косова у организацији која предњачи у заштити људских права.

С друге стране, у Министарству спољних послова очекују да се пријава тзв. Косова размотри ове године, истичући да су испуњени сви услови за чланство. Познаваоци међународних односа скептични су да може доћи до напретка у том правцу, чак наводе да ни слање нацрта статута ЗСО Уставном суду не би гарантовало чланство у овом европском механизму.

Комитет министара Савета Европе састаће се 13. маја 2025. године, док ће претходно агенда овог састанка бити припремљена током априла од стране секретаријата овог одлучујућег тела Савета Европе. Тзв. Косово је 2024. године добило потребне гласове у Парламентарној скупштини за чланство у Савету Европе, али није прошло последњу фазу јер није било укључено у агенду Комитета министара, тела које доноси одлуке о чланству тзв. Косова и које се састаје само једном годишње.

Препрека за укључивање у агенду прошле године био је став тзв. Косова да не испуни захтев три кључне државе чланице Европске уније, Немачке, Француске и Италије, да пошаље нацрт статута који је предложила ЕУ за ЗСО Уставном суду. У амбасади Немачке у Приштини наводе да овај услов још увек важи за Косово, наглашавајући да нажалост овај корак још није предузет од стране косовских институција.

У вези с тим, према њиховим речима, успешно гласање за чланств отзв. Косова је од виталног значаја, те би гласање, уколико се не обезбеди потребна већина, угрозило ову амбицију и могло довести до негативних резултата. Ипак, истичу да тзв. Косово заслужује своје место у Савету Европе и да Немачка остаје чврста у својој пуној подршци аспирацијама тзв. Косова за чланство у СЕ.

“Обезбеђивање успешног гласања за чланство тзв. Косова од пресудне је важности. Гласање без обезбеђивања потребне већине угрозило би ову амбицију и могло довести до негативних резултата који се морају избећи по сваку цену. Били смо доследни и транспарентни, заједно са нашим партнерима, у одређивању кључног корака потребног за обезбеђивање већине: Слање нацрта ЗСО Уставном суду тзв. Косова. Нажалост, овај кључни корак још није предузет. Сада је лопта на страни тзв. Косова, како је наглашено у писму из маја 2024. од председника Макрона, канцелара Шолца и премијерке Мелони. Агенду за Комитет министара припрема његов секретаријат. Ако се потребни кораци заврше пре састанка, уверени смо да агенду треба – и мора – променити како би укључила гласање за чланство тзв. Косова”, рекао је Кристијан Бочер из одељења за комуникацију у немачкој амбасади.

Заменик министра спољних послова и дијаспоре Крешник Ахмети, рекао је да је тзв. Косово испунило све услове и да очекују да се пријава размотри на министарској седници у мају Савета Европе. На питање да ли су лобирали код земаља чланица да обезбеде потребну већину, он је изјавио да је Министарство спољних послова наставило кампању за што брже окончање овог процеса, али није навео да ли ће нацрт статута ЗСО бити упућен Уставном суду.

“На основу Статута и Процедуралних правила Савета Европе, након мишљења Парламентарне скупштине Савета Европе, пријава тзв. Косова требало би да се размотри на наредној министарској седници Савета Европе. Као што знате, ово мишљење је дато у априлу 2024. и било је изузетно позитивно. Потврђено је да је тзв. Косово испунило све потребне услове за чланство, да их испуњава, а у неким случајевима, као што су права мањина, премашује правне стандарде Савета Европе и његових механизама, те да треба да буде примљено као пуноправна чланица, без додатних услова. Министарство спољних послова и дијаспоре наставило је кампању за што брже окончање овог процеса у складу са мишљењем Парламентарне скупштине Савета Европе, како је предвиђено Статутом и Процедуралним правилима Савета Европе”, наводи Ахмети.

Професор међународних односа Дритеро Арифи каже да у тренутним политичким околностима слање нацрта статута ЗСО Уставном суду није прави корак, јер такав потез не може гарантовати чланство тзв. Косова у Савету Европе.

Извор: Телеграф

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас