Због нестабилне друштвено-политичке ситуације и протеста уследио је низ отказивања путовања у Србију, тврди Александар Сеничић. Најпогођенији су велики градови попут Београда, Новог Сада, Ниша и Крагујевца. Сеничић је рекао и да је половином фебруара почело са отказивањем туристичких група и индивидуалаца, што је резултирало отказивањем 30% најављених посета. Иако је тренутна статистика солидна, сви су били спремни за раст, укључујући хотелијере, превознике и водиче.
– Нема толиког утицаја на све, срећом. Статистика у овом моменту није толико лоша. Имамо отприлике исти број ноћења и гостију као што је то било прошле године. Ми смо се у децембру радовали још већем скоку, него што је то било 2024. године, међутим, није реализовано оно што смо планирали – каже Александар Сеничић за ТВ Прву.
Истиче да је половином фебруара почело са отказивањем туристичких група и индивидуалаца. До сада је 30 одсто најављених посета отказано, каже Сеничић.
– Требало је да бораве у нашој земљи у фебруару, марту, априлу. А тај тренд се наставља и за мај месец, отказали су своје доласке и то значајно утиче на статистику у овом тренутку. У овом моменту, она је солидна, негде мало боља, негде мало слабија. Али смо сви били спремни за за раст! И хотелијери и превозници и водичи – каже Александар Сеничић.
У музејима се осећа највећи недостатак посетилаца
– Музеји који су били најпосећенији, тај број није онај који смо очекивали. Иако не кажу тачно који је разлог отказивања тура, очигледно је да ова друштвено-политичка ситуација утицала на одлуке људи. Имате велики број медија који то преносе, имате друштвене мреже где се то сада шири великом брзином, неки угледни листови су писали о томе да није безбедно путовати у нашу земљу. Имамо земље у окружењу, Румунију, Бугарску, у којој су чак и званично издали саопштење да није у овом тренутку паметно путовати у Србију – каже Сеничић.
Златибор има позитиван скор, екскурзије су проблем
– Позитивно је да на неким дестинацијама попут Златибора имамо статистику која каже да је посета боља за око 3, 4 одсто него прошле године, иако је био очекиван раст до 10 одсто – каже Сеничић.
Напомиње да је велики проблем са екскурзијама у школама.
– Имамо велики број школа, основних и средњих, које су у такозваним блокадама, где велики број тих школа не функционише. Логично је да родитељи који су плаћали излете, екскурзије, рекреативну наставу, у моменту кад деца не иду у школу, да се то не реализује. Тај проблем ће се сада подићи на још већи ниво, имамо родитеље који су платити рате за путовања. Агенција је тај новац исплатила пре свега хотелијерима за припрему боравка деце. Сада је питање хоће ли моћи тај новац да врате и на који начин – каже Сеничић и додаје:
– Ситуација ће се мало искомпликовати за разреде који нису завршни. Могуће је пролонгирање екскурзија за јесен или лето, ако то буде могуће. Целокупна ситуација утиче на продају летњих аранжмана. Родитељи који имају децу у школама тренутно не могу да уплате ни годишњи одмор јер не знају када ће школа завршити и када ће бити упис. То ствара несигурност и утиче на све нас – каже Сеничић.
Бравоооооо за студенте,њихове родитеље,тектума,декане,професоре и маставнице…скраћена памет свих!Убирајте плодове свога нерада…