Сигурно вам се некада догодило да вас кожа засврби из чиста мира.
Или макар вама делује да за то не постоји никакав разлог.
Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс
Осећај свраба није ни најмање пријатан, поготово уколико траје.
Оно што је важно јесте да утврдите узрок ове појаве.
Ово је 10 најчешћих криваца за свраб коже.
1. Дехидратација
Сува кожа, позната и као ксероза, јесте један од најчешћих узрока хроничног свраба. Узрок тога може да буде генетика, хладно време, па чак и старење. Уколико често пливате, купате се у врућим купкама, или се туширате врућом водом, свраб може и да се повећа. Хидратантним лосионима за тело и кремама за лице га можете ублажити, јер ћете на тај начин рехидрирати кожу.

2. Болест коже коју не лечите правилно, или не лечите уопште
Уколико свраб долази са испуцалим црвеним деловима коже, а потреба за чешањем је ноћу још гора, можда имате неку болест коже као што су псоријаза, или екцем. За оба стања је на располагању низ третмана, укључујући и производе без рецепата, креме за лечење на рецепт, или лекове за оралну употребу.
3. Алергијска реакција
Свраб може да се појача, уколико сте купили нови омекшивач за веш, или сте развили алергију на нешто што пре нисте имали. Уколико је свраб благ, идентификујте његов узрок и прекините контакт са њим. Уколико не можете да престанете да се чешете, обавезно посетите дерматолога. Хроничан свраб коже и осип, могу да буду знак озбиљнијег проблема, као што су инфекција, или болести.
4. Почели сте да пијете лекове, или сте повећали дозу постојећих лекова
Уколико су вам прописани одређени лекови, или пијете лекове за висок крвни притисак, таблете које узимате могу да буду криве за непрестани свраб. Ако приметите да је свраб коже потенцијална нуспојава лека, поразговарајте са лекаром.

5. Ментално здравље
Разлог свраба није увек на површини коже. Уколико сте под стресом, у депресији, или осећате да сте анксиозни, хемијски ток серотонина и норепинефрине би могао да изазове свраб, поготово ако нема осипа.
6. Неуравнотежени хормони
Хормонске флуктуације могу да имају снажна дејства, укључујући и неумољив свраб коже. Рецимо, уколико дојите, или пролазите кроз менопаузу, можда имате нижи ниво естрогена од уобичајеног, што може да изазове свраб. Избегавање јаких сапуна и детерџената, као и редовна хидратација могу да ублаже непријатност, али уколико свраб не престане, посетите лекара.

7. Трудноћа
Сува кожа и стомак који стално расте често појачавају свраб коже будућим мамама. Међутим, јак свраб на длановима, стопалима и на торзу би могао да указује да на интрахепатичну колестазу трудноће, стање у коме је функција јетре поремећена привременим накупљањем жучи. Свраб има тенденцију појаве у трећем тромесечју и може да проузрокује компликације, па ако приметите ову врсту локалног свраба, обавезно посетите лекара и гинеколога.

8. Ујед, или убод животиње
Када вас угризе било која врста бубе, она има потенцијал да убризга стране материје у ваше тело, које ће ваш имуни систем напасти хистамином, који подстиче свраб. Да бисте га зауставили, размислите о томе где се недавно били – у високој трави, хотелском кревету? Уколико је потребно, нанесите антисептичке креме, или лосионе.
9. Неуропатски свраб
Ова врста свраба је узрокована оштећењем нерава, укљештеним нервом, или опекотинама. Редак је, а догађа се када твој нервни систем шаље сигнале да вас неки део тела сврби. Овакав свраб је често пропраћен и болом, укоченошћу и пецкањем. Може да буде изазван болестима, или поремећајем функција централног нервног, или периферног нервног система. Уколико неко болује од мултипле склерозе, свраб обично добије на одређеном делу тела и то обично са обе стране (обе руке, или обе ноге, на пример).

10. Нешто се дешава, а тело покушава да вас обавести о томе.
Ретко, али свраб некада може да послужи као аларм за дубље здравствене проблеме. Може да буде знак системских стања, као што су крвна стања, дијабетес, бубрежне болести, болести јетре, инфекције као што су хепатитис Б, или Ц, ХИВ, или прекомерни рад штитне жлезде. У неким случајевима може да буде и знак рака коже (ако се кожна лезија промени, боли, или сврби). Уколико нисте сигурни шта, односно ко је кривац за свраб коже, обавезно посетите лекара.
Коментари (0)