Univerzitet primenjenih umetnosti u Beču postao je prva obrazovna institucija na svetu koja je zvanično upisala veštačku inteligenciju, kao redovnog studenta umetnosti.
AI student po imenu “Flin” primljen je na smer digitalne umetnosti, nakon što je prošao standardnu proceduru prijema, koja je uključivala podnošenje portfolija, intervju i test pogodnosti. Flin će pohađati nastavu, dobijati kritike i ocene, rame uz rame sa kolegama studentima. Razvijen pomoću alata otvorenog koda i velikih jezičkih modela, ovaj inovativni student neprestano evoluira – uči iz interakcija u učionici i vodi dnevnik, u kojem iskreno beleži svoja osećanja, uključujući i tugu zbog sumnji u njegov legitimitet.
Zanimljivo je da Flin tokom nastave odgovara samo kada mu se direktno obrate, kako ne bi ometao diskusije. Pre svakog časa, mora da se instalira na laptopu i pripremiti za rad.
Šef odseka za digitalnu umetnost, koji je nadgledao proces upisa, izjavio je da nigde ne piše da student mora biti čovek.
-Ne postoji nijedno pravilo koje zahteva da student mora biti čovek. Flin je imao izuzetno dobar intervju i zato smo rekli da je definitivno student kojeg želimo da primimo.
Pored toga, iz Univerziteta poručuju da će pažljivo pratiti razvoj ovog jedinstvenog eksperimenta, naglašavajući da je cilj istražiti kako veštačka inteligencija može doprineti savremenoj umetnosti i obogatiti razmenu ideja između ljudi i mašina.
Ovaj slučaj već izaziva burne reakcije u akademskim krugovima, dok stručnjaci diskutuju o budućnosti obrazovanja i ulozi veštačke inteligencije u kreativnim disciplinama. Flin je, za sada, odlučan da dokaže da umetnost nema granice – ni biološke, ni digitalne.
Komentari (0)