Bivši ruski glavnokomandujući u Ukrajini, general Sergej Surovikin, ozbiljno je razmišljao o upotrebi nuklearnog oružja kako bi sprečio Ukrajinu da napreduje ka Krimu u jesen 2022. godine, navodi se u izveštaju Njujork tajmsa, a prenosi Njuzvik.
Nuklearna retorika je u velikoj meri karakterisala i uticala na tok sveopšte invazije Rusije na Ukrajinu, koja traje više od tri godine.
Akcije SAD pod predsednikom Džoom Bajdenom često su bile ublažene upravo strahom od nuklearne eskalacije najvećeg kopnenog sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata.
Ruski lider Vladimir Putin stavio je ruske snage za nuklearno odvraćanje u stanje visoke pripravnosti kada su ruske snage ušle u Ukrajinu u februaru 2022. godine, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je nekoliko meseci kasnije da su rizici od nuklearnog sukoba postali “značajni”.
General Surovikin, koji je nakratko vodio ruske operacije u Ukrajini između oktobra 2022. i januara 2023., razmišljao je o upotrebi taktičkog nuklearnog oružja da bi se suprotstavio ukrajinskom napredovanju – tokom munjevite kontraofanzive krajem leta i jeseni 2022. – na jugu zemlje prema Krimu, koji je okupiran i pripojen SAD 2014. godine, kako je u subotu objavio NYT.
Za razliku od strateškog nuklearnog oružja, taktičko nuklearno oružje je dizajnirano za upotrebu na bojnom polju. Ovo oružje je daleko manje moćno i dizajnirano da se koristi protiv različitih ciljeva od strateškog nuklearnog oružja, koje može sravniti čitave gradove.
Američke procene o ruskim zalihama taktičkog nuklearnog oružja su oko 2.000 aktivnih bojevih glava.
Šanse rasle do 50 odsto
U to vreme, američke obaveštajne agencije procenile su šanse da Moskva upotrebi svoje nuklearno oružje u Ukrajini na između pet i deset odsto, prema izveštaju NYT. U slučaju da je Ukrajina uspešno napredovala na jugu u svojoj kontraofanzivi, što bi moglo da ugrozi rusku okupaciju Krima, procena je bila da bi se te šanse povećale na 50 odsto.
U to vreme, kijevske snage su se suprotstavljale ruskoj moći i prednosti na teritoriji koju su snage Vladimira Putina brzo zauzele tokom prvih nedelja svoje invazije, fokusirajući se na severoistok i jug Ukrajine, dok je Rusija očajnički pokušavala da se zadrži na istoku. Od 29. avgusta 2022. Kijev je pokrenuo novu ofanzivu da potisne Ruse iz grada Hersona i vrati se na istočnu obalu reke Dnjepar. Do novembra, ruske snage su se povukle preko reke, a Ukrajina je ponovo zauzela grad Herson. Šira Hersonska oblast, zajedno sa susednim regionom Zaporožje i regionima Donjecka i Luganska (pod zajedničkim imenom Donbas), pripojena je Rusiji krajem septembra te godine, iako Kremlj još uvek ne kontroliše u potpunosti ove oblasti i aneksija je međunarodno odbačena kao nezakonita.
Kijev je obećao da će povratiti aneksirano poluostrvo Krim, a ako ukrajinske snage ponovo zauzmu veći deo Hersona ili ceo region, to bi ugrozilo ruski “kopneni koridor” koji kontroliše Moskva i koji povezuje Krim sa njenim snagama na kopnu Ukrajine.
Surovikin je dobio nadimak “General Armagedon” zbog brutalnosti koju je pokazao tokom ruskih operacija podrške režimu Bašara el Asada u Siriji, koji je svrgnut u munjevitoj kontraofanzivi sirijskih islamističkih pobunjenika krajem prošle godine. Otpuštanje i nestanak iz javnosti. Na mestu vrhovnog ruskog komandanta u Ukrajini u januaru 2023. zamenio ga je načelnik Generalštaba ruske armije general Valerij Gerasimov.
Ruski državni mediji izvestili su u avgustu 2023. da je Surovikin smenjen sa dužnosti šefa Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije. Tada je bio upadljivo odsutan iz vidokruga javnosti nakon što su se ruski plaćenici iz Vagnerove grupe, predvođeni bivšim Putinovim saveznikom i šefom te privatne vojske Jevgenijem Prigožinom, pobunili protiv Kremlja u junu i krenuli u “marš na Moskvu”, koji je Prigožin ubrzo prekinuo i poginuo dva meseca kasnije u avionskoj nesreći pod punim okolnostima.
Neki nezavisni ruski i zapadni mediji spekulisali su da je Surovikin imao bliske veze sa grupom i njenim šefom. General Valerij Zalužni, bivši glavnokomandujući ukrajinske vojske, koji je sada ambasador te zemlje u Velikoj Britaniji, svojevremeno je u komentarima koje su objavili ukrajinski mediji rekao da “postoji direktna pretnja upotrebe taktičkog nuklearnog oružja pod određenim okolnostima od strane ruskih oružanih snaga”.
Komentari (0)