Sada i zvanično usvojen zakon: Zabranjene društvene mreže za mlađe od 16 godina

Zakon nalaže društvenim mrežama da primene sistem verifikacije uzrasta

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Julian Christ

Australija je uvojila zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina nakon parlamentarne debate koja se protegla duboko u noć.

Očekuje se da će zakon stupiti na snagu krajem 2025. godine, a predstavlja jednu od najstrožih kontrola društvenih mreža na svetu, prenosi Rojters.

Zakon je usvojen sa 102 glasa “za” i 13 “protiv”, a očekuje se da će ga Senat uskoro razmatrati kako bi bio usvojen pre kraja parlamentarne godine. Premijer Entoni Albaneze, koji se zalaže za ovaj zakon, tvrdi da prekomerna upotreba društvenih mreža ugrožava fizičko i mentalno zdravlje dece.

Zakon nalaže društvenim mrežama da primene sistem verifikacije uzrasta, uz mogućnost uvođenja kazne od 32 miliona dolara za nepoštovanje zakonske odredbe.

Iako su kompanije Google i Meta zatražile odlaganje zakona do završetka testiranja sistema provere uzrasta, javnost većinom podržava zakon, dok ga roditeljske grupe vide kao ključnu meru zaštite dece od sajber nasilja.

Ankete su pokazale da 77% Australijanaca podržava zabranu, dok se protivnici zakona pozivaju na pitanja privatnosti i slobode izražavanja.

Slično se sprema i u Evropi?

Za ovim primerom se, inače, povela i francuska ministarka obrazovanja An Žente, koja je nedavno izjavila da želi da korišćenje društvenih mreža za mlađe od 15 godina bude zabranjeno na celoj teritoriji EU.

Iako Francuska već ima zakon koji zabranjuje pristup društvenim mrežama osobama mlađim od 15 godina, Pariz sada želi da taj zakon postane obavezujući na nivou EU i traži podršku od drugih zemalja članica za uvođenje zajedničke evropske regulative, piše Politiko.

Žente je na marginama sastanka ministara EU za obrazovanje i mlade u ponedeljak ocenila da bi EU trebalo da sledi primer Australije.

Žente je naglasila da je ovo pitanje postalo hitno s obzirom na zabrinutosti u vezi sa uticajem društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.

Premijerka Danske Mete Frederiksen podržala je francuski predlog, dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predložila da EU sprovede istraživanje o uticaju društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.

 

Izvor: NYTimes

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar