Španska Civilna garda, zajedno sa italijanskim karabinijerima i agencijom Evropol, sprovela je akciju hapšenja 11 osoba i zaplenila više od 260.000 litara maslinovog ulja za koje je utvrđeno da je “neprikladno za konzumaciju”, saopštile su tri policijske agencije.
#OperacionesGC 🤝 @europol @_Carabinieri_
Desarticulada una organización que operaba en #España e #Italia dedicada a la distribución internacional de #AceiteDeOliva adulterado.
🚓11 detenidos
🫒16 depósitos y más de 5.200 L
💶Intervenidos + 91.000 €ℹ️https://t.co/CXNuwytKqK pic.twitter.com/FxPHH1JiY4
— Guardia Civil (@guardiacivil) December 4, 2023
U koordinisanoj operaciji tokom novembra španski i italijanski organi sproveli su pretrese na različitim lokacijama. U blizini grada Sijudad Real u Španiji uhapšeno je 11 osumnjičenih, a pronađeno je 12 buradi sa 260.000 litara “pokvarenog ulja”, kako se navodi u zvaničnom saopštenju.
Policija je takođe konfiskovala četiri vozila, 91.000 evra u gotovini, kao i digitalne i fizičke dokaze, uključujući fakturne dokumente i imejlove.
U italijanskim regionima Siciliji i Toskani istražitelji su pregledali tri fabrike ulja koje su bile sumnjive u vezi sa nelegalnim praksama. Tokom ovih pretraga prikupljeni su fiskalni dokumenti, liste klijenata, uzorci ulja, a jedna kompanija je kažnjena zbog nepravilnog označavanja svojih proizvoda.
Evropol je poslao specijalistu u Španiju sa mobilnom kancelarijom kako bi omogućio brze pretrage baza podataka agencije.
🚨 11 olive oil counterfeiters arrested following operation OPSON.
⚠️ Criminals feel the squeeze as Spanish & Italian law enforcement seize over 260 000 litres of inconsumable ‘extra virgin oil’.
Press release ⤵️https://t.co/gvxjO7uMcF#EMPACT pic.twitter.com/quJE6tnZh4
— Europol (@Europol) December 4, 2023
U okviru borbe protiv prehrambenih prevara, istražitelji su identifikovali upotrebu tzv. “lampante ulja”, koje su kriminalci koristili da razblaže svoj proizvod. “Lampante ulje” karakteriše visok nivo kiselosti, neželjen ukus i izrazito neprijatan miris, što ga čini nepogodnim za konzumaciju, istakla je policija. Ovaj termin potiče od njegove primene kao goriva u uljanim lampama.
Različiti faktori, uključujući opštu inflaciju cena, smanjenje proizvodnje maslinovog ulja i povećanu potražnju, stvorili su povoljno okruženje za prevare proizvođača. Kriminalci su, mešajući maslinovo ulje za potrošače sa nižim kvalitetima ulja, mogli da nude konkurentne cene i infiltriraju se u legalne lance snabdevanja, upozorava policija. Ova nelegalna praksa ne samo da predstavlja rizik po javno zdravlje, već i podriva poverenje potrošača, što može imati dalje ekonomske posledice, zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)