Kenoša, grad u američkoj saveznoj državi Viskonsin, postao je najnovije žarište protesta u Americi, gde već tri dana traju neredi, nakon što je na društvenim mrežama objavljen video-snimak na kojem je prikazano kako policija puca na Afroamerikanca Džejkoba Blejka. U noćašnjim sukobima dve osobe su ubijene, a treća je ranjena.
Sve tri osobe pogođene su iz vatrenog oružja, dok drugi detalji, uključujući identitet poginulih i učesnika incidenta, za sada nisu poznati.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Prema izveštaju lokalnih medija, smatra se da je do pucnjave došlo u sukobu grupe demonstranata i naoružanih muškaraca koji su obezbeđivali jednu benzinsku pumpu, strahujući da će biti opljačkana ili zapaljena.
U znak protesta zbog ranjavanja Blejka (29), do kojeg je došlo u nedelju, na ulicama grada tokom protekla tri dana okupljali su se demonstranti, ne obazirući se na policijski čas, a protesti su povremeno bivali nasilni.
Tako je bilo i u utorak uveče, kada je policija upotrebila suzavac i gumene metke da bi rasterala okupljene demonstrante.
Drama ispred bolnice: Uperio pištolj u policajce, oni uzvratili paljbom
Protesti su počeli mirno, ali je jedna grupa demonstranata, posle stupanja na snagu policijskog časa, krenula ka zgradi suda koja je oštećena prve noći nereda.
Protesters have begun to try to push over a fence in front of the courthouse in Kenosha. Sheriff’s deputies in riot gear have emerged from the courthouse. Some are throwing projectiles at the officers. pic.twitter.com/mkRMuUx3TK
— Bill Ruthhart (@BillRuthhart) August 26, 2020
Oko zgrade suda postavljena je ograda koju je nekoliko stotina demonstranata pokušalo da sruši, a pojedini su policiju gađali kamenicama i petardama.
KENOSHA: black bloc Antifa with the help of #BLM rioters create street barricade to block armored vehicle from clearing the park pic.twitter.com/kwkMu2gExZ
— ELIJAH RIOT (@ElijahSchaffer) August 26, 2020
Zbog nereda u Kenoši, guverner Viskonsina Toni Evers sinoć je proglasio vanrednu situaciju i duplirao broj pripadnika Nacionalne garde raspoređenih po gradu sa 125 na 250.
Multiple gunshots in Kenosha. It’s a war zone out there. pic.twitter.com/F1K4eVNk4O
— Ian Miles Cheong (@stillgray) August 26, 2020
Očevici na društvenim mrežama komentarišu da je ovaj grad postao “ratna zona”.







Komentari (0)