Moskva odbacuje navode Makrona: U nuklearki u Zaporožju nema i nije bilo teškog naoružanja

Portparol Kremlja je pohvalio saradnju sa IAEA i rekao da će Rusija uložiti napore da se ona nastavi

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Dmytro Smolyenko / Avalon / Profimedia

U nuklearnoj elektrani Zaporožje nema i nikada nije bilo teškog naoružanja, a inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u tamošnjoj misiji to mogu da potvrde, rekao je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Komentarišući opasku francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji je rekao da postoji dogovor o uklanjanju teškog naoružanja iz nuklearke u Zaporožju, Peskov je podsetio na reči predsednika Rusije Vladimira Putina da nikada nije bilo i nema teškog naoružanja u nuklearki.

Peskov je istakao da to mogu da potvrde i zaposleni u IAEA koji su tamo danonoćno.

Portparol Kremlja je pohvalio saradnju sa IAEA i rekao da će Rusija uložiti napore da se ona nastavi.

Makron je ranije danas rekao da se trenutno razgovara o konkretnim koracima za uklanjanje teškog naoružanja iz nuklearke u Zaporožju.

– Narednih nekoliko nedelja biće odlučujuće u tom pogledu za pomoć u zaštiti nuklearne elektrane – izjavio je francuski lider uoči otvaranja konferencije o pomoći Ukrajini.

Makron je istakao da je cilj demilitarizovanje zone oko nuklearke.

Generalni direktor IAEA Rafael Grosi razgovarao je o uspostavljanju bezbednosne zone u nuklearki i sledećoj misiji agencije na sastanku u Parizu sa ukrajinskim premijerom Denisom Šmigalom.

Nuklearna elektrana Zaporožje koja se nalazi u gradu Energodaru najveća je u Evropi, a od kraja februara je pod kontrolom ruske vojske.

Misija IAEA na čelu sa Grosijem posetila je nuklearku početkom septembra, a osoblje agencije ostalo je u ulozi posmatrača.

IAEA je pozvala na stvaranje bezbednosne zone oko nuklearke da bi se sprečile vanredne situacije zbog oružanih sukoba, preneo je TASS.

BONUS VIDEO

Izvor: Tanjug

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar