Rezultati istraživanja potpuno iznenadili: Ovo muškarci ipak više vole od žena

Nove generacije se razlikuju od svojih roditelja I ne stide se toga

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto:Unsplash

Muškarci su veći obožavaoci romantičnih knjiga nego žene, pokazalo je ovogodišnje istraživanje.

Ono je obuhvatilo 2.000 američkih čitalaca romantičnih knjiga, I pokazalo je da 63% muškaraca smatra sebe strastvenim ljubiteljima romantične literature, dok to isto tvrdi 60% žena.

Muškarci takođe provode više vremena čitajući romantične knjige. Prema istraživanju, muškarci prosečno godišnje provedu 364 sata uronjeni u ovaj žanr, dok žene čitaju 312 sati godišnje.

Istraživanje koje je sprovela kompanija ThriftBooks u saradnji sa Talker Research otkrilo je i to koga čitaoci zamišljaju kada čitaju romantične knjige, šta im je neophodno za savršen trenutak čitanja, koje su pogrešne pretpostavke o ovom žanru, kao i koji su najomiljeniji, a koji najmanje omiljeni romantični motivi.

Među bračnim parovima, 17% čitalaca obično zamišlja svog partnera kao glavnog junaka u romantičnim knjigama, dok je 21% ispitanika priznalo da zamišljaju svog omiljenog slavnog partnera, a 7% njih čak priznaje da zamišljaju svog bivšeg partnera,piše New York Post.

Kada je reč o slavnim ličnostima koje čitaoci zamišljaju kao ljubavne partnere u knjigama, generacija Z najčešće zamišlja Zendaju (39%), dok su milenijalci (26%) i generacija X (26%) skloniji da zamišljaju Anđelinu Džoli, dok su baby boomer-i najčešće pominjali Hali Beri (19%).

Kada je ljubavni partner u romantičnom delu muškarac, najčešće su među čitaocima generacije Z pomenuti Timotije Šalamet (25%), dok milenijalci (34%) i generacija X (26%) najčešće zamišljaju Čeninga Tatuma, a baby boomeri Bred Pita (25%).

Pre nego što su postali strastveni ljubitelji romantike, čitaoci su imali nekoliko pogrešnih uverenja o ovom žanru. Neka od najčešćih uverenja bila su da romantične knjige uvek imaju predvidljive i srećne završetke (38%), da svi slede isti obrazac (27%) i da se sve bazira na bajkovitim pričama bez dovoljno fizičke romantike (19%).

Kada su analizirali omiljene motive, istraživanje je pokazalo da 23% čitalaca ne voli ljubavne trouglove. Ipak, nakon što su se dublje upoznali sa žanrom, bili su iznenađeni saznanjem da su romantične knjige često vrlo dobro napisane (54%), sadrže strastvene trenutke (46%) i često imaju iznenađujuće zaplete (37%).

Najomiljeniji romantični motivi među čitaocima su zabranjena ljubav (45%), prijatelji koji postaju ljubavnici (44%) i neprijatelji koji postaju ljubavnici (42%), dok su najomraženiji motivi ljubavni trouglovi (23%), romanse na poslu (22%) i lažno zabavljanje (21%).

-Istraživanje je pokazalo da romantični motivi nisu samo vezani za knjige.78% ispitanika je reklo da su doživeli neki romantični motiv u svom stvarnom životu. Neki su doživeli ljubav na prvi pogled, a jedan ispitanik je čak rekao da se venčao sa muškarcem kojeg je poznavao samo pet dana.

Za savršen trenutak čitanja romantičnih knjiga, čitaoci smatraju da su im najvažniji udobno ćebe (65%), užina (46%) i tiha kuća samo za njih (41%).

Istraživanje je takođe pokazalo da 45% čitalaca uživa u motivu zabranjene ljubavi. Čitaoci preferiraju da čitaju u potpunoj tišini (44%), dok 17% uživa u zvuku kiše, a 12% uključuje beli šum.

Prosečno vreme koje čitaoci provedu čitajući tokom jedne sesije je nešto manje od sat i po (81 minut), ali većina (85%) priznaje da ako je knjiga posebno zanimljiva, ostaju budni celu noć kako bi je završili.

Nije iznenađujuće da je romantični žanr (67%) onaj koji najviše drži čitaoce budnim do kasno u noć.

Čitaoci kažu da mogu da odluče da li im se roman sviđa ili ne nakon 33 strane.

Međutim, generacija Z je najstrpljivija i pročitaju 45 strana knjige koju ne vole pre nego što odustanu.

Gen Z (58%), milenijalci (51%) i generacija X (46%) najverovatnije uzimaju preporuku za roman na osnovu zapleta, dok baby boomer-i (50%) više biraju knjige na osnovu autora.

Među popularnim preporukama za romantične knjige našli su se moderni naslovi kao što su „Igra Prestola“, „Kraj sa nama“ i „Pedeset nijansi sive“, kao i klasici poput „Prohujalo sa vihorom“, „Ponosa i predrasuda“ i „Južni vetar“.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar