Zašto MENSTRUACIJA krene, pa stane? Može da bude sasvim normalna pojava, ali i ZNAK da vam treba lekar

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Menstrualno krvarenje tipično traje oko 5 dana, ali nije redak sluačj ni da traje kraće ili duže od toga.

Svaka neregularnost sa menstrualnim ciklusom obično izaziva zabrinutost.

To je svakako bolje nego zanemarivanje bilo kakvog neregularnog simptoma. Jedan od simptoma koji često zabrine žene, jeste i tačkasto krvarenje između dve menstruacije.

Menstrualna krv je, inače, sastavljena od krvi i jednim delom od tkiva endometrijalne sluznic. Ova sluznica se ne odvaja uvek istim, stabilnim tempom, i upravo je to razlog što je krvarenje u nekim danima obilnije.

Ukoliko neko tkivo privremeno blokira protok iz grlića materice, to može da dovede do manje obilnog krvarenja, što uglavnom vodi do obilnijeg krvarenja jednom kada ta blokada nestane. To je jedan od mogućih uzročnika nastanka, pa privremenog prestanka krvarenja u toku menstruacije.

Foto: Shutterstock

Ukoliko krvarenje traje od 3 do 7 dana, oscilacije u količini krvi se smatraju sasvim normalnom pojavom.

Iteresantno je i to što oscilacije hormona mogu da dovedu do promene u obimu krvarenja. Na samom početku menstruacije, nivoi progesterona i estrogena su niski. U toku prvih nekoliko dana, hipofiza povećava proizvodnju folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i jajnici luče estrogen intenzivnije. Između 5. i 7. dana se oslobađa i luteinizirajući hormon (LH), dok je i nivo progesterona u porastu.

Ovaj šablon može da dovede i do početka-zaustavljanja- ponovnog početka krvarenja.

Tu su svakako i spoljašnji faktori, poput naglog mršavljenja, preterivanja sa fizičkom aktivnošću, stresa, zapaljenske bolesti karlice… Trudnoća i dojenje su takođe mogući uzroci.

Ipak, važno je znati da pojedina zdravstvena stanja mogu da utiču na protok krvi i regularnost menstruacije. Među njima je endometrioza koja se javlja kada tkivo endometrijuma raste izvan materije, kao i sindrom policističnih jajnika, pri kojem se proizvodi veća količina androgena. Do ovakvog šablona mogu da dovedu i fibroidi. To su benigne izrasline koje se razvijaju u ili na materici.

Foto: Shutterstock

Kada treba da se obratite ginekologu?

Svakako obratite pažnju i na to da li menstruacija traje uobičajeno dugo, da li je obilnija nego inače, da li je enrevodvnost ciklusa nešto što traje, da li su bolovi, mučnina i umor konstantni i da li postaju sve jači i jači.

Kako bi se svi eventualni problemi i razvoj potencijalnih bolesti sprečili, na svaku nedoumicu i promenu koja vas plaši i koja nije uobičajena, treba da se obratite ginekologu.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, Glossy

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!