ГАЈЕЊЕ ЦВЕЋА

Бегонија – нега, правила гајења и размножавање

Како да ваша бегонија буде што здравија и како се правилно негује

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
begonija nega
Фото: пиxабаy/Цапри23ауто

Дошло нам је пролеће, тек нам предстоје топли дани и много сунца. А то значи само једно, време је за баштованство. Савладали сте одржавање биљака које су лакше за гајење и желите изазов, али опет не изазов који ће бити претежак. Нега коју изискује бегонија је средње захтевна и зато је ова велелепна биљка прави избор за вас.

Бегонија може бити комплексна кад је у питању светлост и заливање, али опет, не превише. Одличан је избор ако имате искуства у баштованству, а опет вам треба још искуства да бисте гајили захтевне биљке.

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс

Сматра се да овај цвет има једне од најлепших украсних листова и светова. Постоји преко 1700 врста бегоније, од оних без цветова, са једноставним цветовима, преко велелепних цветова који изгледом помало подсећају на ружу.

Ево и савета како да правилно негујете вашу омиљену баштенску или собну биљку.

Бегонија – нега у кући и у башти

Цвет бегонија нам долази са тропских подручја: Индије, Јужне Ам

ерике, западне Африке и јужне и источне Кине. То однах открива неке особине о овом цвету, а то је да воли станишта са доста сунца, а и доста влаге. Да би била здрава, треба јој приуштити те услове.

На нашем поднебљу се може гајити у башти, али пошто не подноси температуре ниже од 10 степени, током зиме јој треба обезбедити собну температуру како не би угинула.

begonija nega
Фото: пиxабаy/Тама66

Много лакше је одржавати је у кући, па је онда на лето можете изнети напоље. Како треба гајити бегонију зависи од саме врсте биљке, јер не изискује свака исти третман.

Рецимо, неке врсте бегонија не расту више од 10 цениметра, а неке друге могу нарасти и по пар метара. Али сво ово цвеће спада у једну породицу Бегониацеае.

Ово је вишегодишња зељаста биљка која је широко распрострањена у читавом свету. Најбоље расте у топлој, тропској клими, али ако јој се обезбеде добри услови може преживети било где.

Које осветљење је најбоље за бегоније

Кад је у питању бегонија, нега подразумева топла подручја са много влаге. Ова биљка воли светлост, али не директну. Тако да препоручујемо да је држите у близини прозора, али са стране где не допиру директни сунчеви зраци. Ако је то немогуће, онда нека бар буде заштићена од најјачег сунца, јер превише сунца може спржити листове и цветове ове деликатне биљке.

Но, одређене врсте бегонија које се узгајају у башти често воле и сунце или благу сенку. Зато је најбоље решење, ако желите да узгајате бегонију у башти или на тераси да буде испод дрвећа. Где ће сенка листова дрвећа бранити цвет од сасвим директног сунца, али ће кроз лишће опет допирати довољно светлости до биљке, те ће уживати у хладовини.

begonija nega
Фото: пиxабаy/Хеиделбергерин

У зимским месецима унесите бегонију унутра, јер ће лоше поднети ниске температуре. Ставите је тамо где ће имати што више светла и где ће бити већи проценат влаге. Влагу у просторији можете повећати тако што ћете држати посуду са водом поред биљке или повремено прскати листове биљке са мало воде. Ипак прскање може негативно утицати на доређене врсте ове биљке.

Заливање бегоније

Никад немојте заливати бегонију са хладном водом, јер она прилично лоше подноси претеране разлике у температури. Хладна вода за биљку која воли тропску температуру може бити температурни шок.

Дакле, да бисте правилно одржавали вашу бегонију неопходно је да вода мало одстоји на собној температури из два разлога. Најпре, да не би била превише хладна или претопла, а друго, да би из воде испариле хемикалије које могу негативно утицати на здравље овог цвета.

У одстајалу воду можете додати и водорастворљиво ђубриво. Бегонија мора да се ђубир како би била здрава имала глатке листове и пуне цветове. Са ћубривом је довољно заливати једном месечно.

Ова врста цвета воли земљиште које има добру дренажу, као и додату органску материју. Бегонија воли уједначено влажно земљиште, али оно треба бити умерено влажно. Дакле, биљци неће пријати ни да је земља сува или сасвим утопљена у води.

Кад је у питању бегонија нега подразумева да земљиште увек одржавате умерено влажним. Вода треба да је одстајала неко време на собној температури или да је дестилована.

Begonija
Фото: пиxабаy/МарјонБестеман

Немојте заливати листове или цвет, јер то може изазвати труљење биљке. Дакле, залити само при корену. У летњем периоду је потребно чешће заливање у односу на зимско.

Како се узгаја бегонија зими

У зимском периоду је највећи ризик да се направи грешка у гајењу бегоније. Многе врсте бегоније цветају до првог мраза, па поједине врсте су у стању мировања још од краја лета. Како се приближава мраз тако треба смањити заливање.

Када дође хладније време ако ваша бегонија расте из луковица, њих је потребно осушити и током зиме чувати у папирним кесама. Дакле, извадите пажљиво луковице, очистите их од земље и оставите да се суше на сунцу до недељу дана.

Потом уваљати луковицу у сумпорни прах и увити у папирну кесу. Једна луковица треба да буде у једној папирној кеси.

Ако бегонија не расте из луковице онда спада међу врсте које остају зелене током целе године, њима је потребно орезивање једном годишње. Препоручује се да се бегонија на 4 месеца, како би њена нега била правилна.

Бегонија – нега, орезивање

Орезивање бегоније је неопходно да би биљка остала здрава. Али орезивање никако не смете радити у зимским месецима, већ се оно врши пре мраза, када температура још није толико ниска, како би стабиљка стигла да се опорави.

begonija
Фото: пиxабаy/ЈоаоБОливер

Дакле, орезивање треба радити у јесењим месецима, пролећним и летњим. Потребно је скинути осушене делове и жуто лишће. Немојте чупати рукама јер тако постоји већа могућност да ћете оштетити биљку. То можете учинити са баштенским маказама.

Размножавање бегоније

Бегонија се размножава уз помоћ садница или семена. Оба можете купити у оближњим цвећарама или пољопривредним апотекама. Кртола бегоније се сади од краја марта, па све до средине маја.

Кртолу треба засадити у саксију на дубину од 13цм, идеалне димензије саксије су 60x15цм. Земља је мешана, састоји се од мешавине земље за цвеће, песка и тресета и то све у размери 2:1:1.

Кртоле не треба дубоко засадити, јер ће тада младице теже да се пробију изван. Дакле потребно је само благо прекрити слојем земље од 5цм. У башти треба саднити бегонију тек кад сте сасвим сигурни да више неће бити мразева.

Бегонија цена

Бегонија није скупа, цена може одговарати свачијем џепу. Биљке у саксији можете купити по цени од 250 до 300 динара. И одржавање је прилично јефтино, јер није неопходно куповати посебно ђубриво, као што је случај са орхидејом. Орхидеја је нешто тежа за гајење, али има прелепе цветове. Више о њој можете прочитати кликом на ОВАЈ линк.

Извор: Објектив.рс, цвецараелите.рс

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас