Најава мађарског премијера Виктора Орбана да ће о питању пријема Украјине у Европску унију одржати такозване националне консултације, што је једна врста необавезујућег референдума, изазвала је оштре реакције у Пољској. Под националним консултацијама влада у Будимпешти подразумева анкетирање грађана писаним путем о питањима које влада сматра посебно важним, што је до сада практиковано у више наврата.
Шеф пољске дипломатије Радослав Сикорски је на својој страници на друштвеној мрежи „Икс” написао да Мађарска намерава да одржи референдум о будућем чланству Украјине у ЕУ и да је заинтересован да види „резултате референдума у ЕУ о чланству Мађарске, са Орбаном на челу”. Тиме је јавности дао до знања да је заинтересован за такав референдум и посредно иницирао расправу о томе да ли је Мађарској место у блоку, пише Политика.
„Пољски премијер и министар спољних послова газе владавину права у Пољској док нам држе лекције о томе шта је у интересу Европе. Они мисле да треба наставити рат, ми мислимо да треба успоставити мир. Они мисле убијање и уништавање, ми мислимо створите мир”, написао је на „Фејсбуку” Петер Сијарто, министар спољних послова Мађарске, реагујући на објаву Сикорског.
Он је додао да напори америчког председника Доналда Трампа ка миру имају озбиљне шансе за успех и да је „срамота што пољска влада, заједно са Бриселом, покушава да блокира мировне преговоре”. Управо такав став у Бриселу изолује Европску унију, сматра Сијарто.
Огромна већина света, са Сједињеним Америчким Државама на челу и укључујући Мађарску, жели мир, док је 26 држава чланица Европске уније, укључујући Пољску, гласало за наставак рата, написао је он. Европска унија, по њему, не би могла да финансира огромна оптерећења која би произашла из планиране подршке Украјини „чак и да је блок у најбољем стању икада, а камоли у тренутној, најгорој ситуацији”. Министарство спољних послова је у свом саопштењу цитирало Сијарта који је рекао да би наставак подршке Украјини представљао огроман финансијски терет за Европску унију, у време док конкурентност блока опада и док његова економија тек треба поново да се покрене.
„Ако би лидери у Бриселу насилно спровели своје планове, то би изазвало економску трагедију за Европу”, рекао је он, критикујући „покушаје европских политичких лидера да осујете мировне напоре америчког председника Доналда Трампа”.
Део тих покушаја Брисела укључује и нацрт резолуције који је кружио пре самита ЕУ одржаног прошлог четвртка, а који је мађарска влада одбила да подржи. Сијарто је рекао да су у току разговори о координацији са САД о свим аспектима тренутних мировних напора и европских акција и додао како су веома проблематични предлози да се Украјини омогући што скорији улазак у ЕУ или да се барем убрзају приступни преговори.
„Што се тиче тржишта жита, могли смо тачно да видимо какве би то драматичне економске ефекте имало на Европу”, рекао је он.
Коментаришући планирану анкету владе у Будимпешти о чланству Украјине у ЕУ, Сијарто је рекао да су приступни преговори стигли до тачке када је потребно да се позабаве неким важним питањима и да је због тога правовремено поставити питање грађанима Мађарске да ли сматрају оправданим да преговори отпочну и да се та земља придружи.
„Хајде да размотримо европску пољопривреду и кохезионе ресурсе. Верујем да су тренутни поступци европских лидера, који желе да убрзају приступне преговоре крајње неодговорни, тако да је ово право време да мађарски народ каже своје мишљење”, рекао је он и додао да ће влада, када је реч о путу Украјине ка ЕУ, поступити у складу са доминантним ставом који буде показало истраживање.
Коментаришући развој европских одбрамбених способности, он је рекао да постоји много детаља које треба разјаснити, али да, с обзиром на ресурсе мобилисане у Мађарској за развој одбрамбене индустрије у последњем периоду, верује како то јасно показује да његова земља такође доприноси омогућавању Европи да повећа своје одбрамбене способности.
У вези са плановима за успостављање заједничке европске војске, поручио је како и даље сматра да Русија не представља претњу ниједној чланици НАТО-а. Истовремено је изнео став да се успешна нова европска одбрамбена архитектура не може успоставити без Москве.
„Узалудно је надати се да би се споразум о дугорочној безбедности Европе могао постићи уколико би Руси били искључени из преговора”, додао је Сијарто.
Коментари (0)