Кина, Јапан и Јужна Кореја договориле су се да заједнички одговоре на америчке царине, објавио је у понедељак налог на друштвеним мрежама повезан с кинеским државним медијима, али је Сеул ту тврдњу назвао “донекле преувеличаном”, док је Токио изјавио да таква расправа није вођена.
Коментари кинеских државних медија долазе након што су ове три земље у недељу одржале први економски дијалог у последњих пет година, с циљем олакшавања регионалне трговине, док се азијске извозне силе припремају за тарифе америчког председника Доналда Трампа.
Јапан и Јужна Кореја настоје да увозе сировине за производњу полупроводника из Кине, док је Кина такође заинтересована за куповину чипова из Јапана и Јужне Кореје, навео је налог Yуyуан Тантиан, повезан с кинеском Централном телевизијом, у објави на Wеибу, јавја Реутерс.
Све три стране сложиле су се да појачају сарадњу у ланцима снабдевања и повећају дијалог о контроли извоза, наводи се у објави.
На питање о овом извештају, портпарол јужнокорејског министарства трговине изјавио је да се “тврдња о заједничком одговору на америчке тарифе чини донекле преувеличаном” и позвао се на текст заједничког саопштења ових земаља.
Јапански министар трговине Јођи Муто, када су га у уторак на конференцији за новинаре питали о овоме, рекао је да је током викенда одржан састанак министара трговине, али да такве расправе није било.
Састанак је био само размена мишљења, рекао је Муто.
Током недељног састанка, министри трговине ових земаља договорили су се да убрзају преговоре о споразуму о слободној трговини између Јужне Кореје, Јапана и Кине како би промовисали “регионалну и глобалну трговину”, наводи се у саопштењу објављеном након састанка.
“Три земље су размениле мишљења о глобалном трговинском окружењу, и као што можете видети у заједничком саопштењу, поделиле су разумевање о потреби наставка економске и трговинске сарадње”, рекао је портпарол јужнокорејског министарства трговине.
Министри трговине ове три земље састали су се уочи Трампове планиране објаве нових тарифа у среду, коју назива “Даном ослобођења”, док мења трговинске односе Вашингтона.
Пекинг, Сеул и Токио су кључни трговински партнери САД, иако су међусобно у сукобу због различитих питања, укључујући територијалне спорове и испуштање отпадних вода из оштећене јапанске нуклеарне електране Фукушима.
Коментари (0)