Култни утицај: Хамилтонов прелазак у Ферари превазилази Формулу 1

За љубитеље спорта најважнија ствар је да ли ће Хамилтон освојити рекордну осму шампионску титулу

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Принтсцреен/yоутубе/ Формула1

Утицај седмоструког светског шампиона Луиса Хамилтона превазилази и саму Формулу 1, а његов прелазак у Ферари има културни утицај који се протеже и ван спорта, навео је аутор биографије о том британском возачу Мајкл Е. Сојер.

Хамилтон је најпознатији возач Формуле 1, активиста, председник Мет Гале, копродуцент филма о такмичењу, бави се модом, а од ове године је и возач Ферарија.

Партнерство Хамилтона, јединог тамнопутог возача у Формули 1 и екипе најпознатијег бренда у том спорту Ферарија, привукло је и оне који се не сматрају љубитељима Формуле 1.

“Очигледно је да је комерцијални успех и успех Фераријевог бренда био без преседана. То бренд само чини култнијим. Увек се радило о померању граница”, рекао је агенцији Асошиејтед прес Мајкл Е. Сојер, аутор биографије о Хамилтону “Сер Луис”.

Велика су очекивања у вези са Хамилтоновим потенцијалним утицајем у Италији у смислу наступа и стварања могућности за људе из различитих средина.

“Када је објављено да је Хамилтон у Ферарију, индустрија је почела да размишља, посебно у моди, да ће ствари почети да се мењају”, рекла је оснивачица Афро недеље моде у Милану и заговорница разноликости у италијанској моди Франсин Нгонмо.

Хамилтонове прве фотографије као члана Ферарија пажљиво су планиране. Његов понекад разиграни смисао за моду замењен је традиционалним црним оделом док је озбиљно позирао испред куће оснивача Енца Ферарија.

Британски 40-годишњи возач на трке долази обучен у дизајнерску одећу, док његове колеге углавном долазе обучени у званичну опрему екипе за коју наступају.

За љубитеље спорта најважнија ствар је да ли ће Хамилтон освојити рекордну осму шампионску титулу. На предсезонским тестирањима у Бахреину прошле седмице био је у великој мери конкурентан, али је рекао да и он и Ферари имају још посла да како би се поправили.

“Волеће га ако буде био брз и храниће се том енергијом. Ако не буде добро стартовао, онда ће му бити теже”, рекао је директор Ред Була Кристијан Хорнер.

Хамилтон је током каријере заговорник једнакости, права ЛГБТQ, борио се против расизма и залагао за еколошка питања и поштовање људских права.

У својој бившој екипи Мерцедес, коју је напустио после 13 година, радио је иза кулиса на инклузији и промовисао научне каријере међу децом из различитих средина. Он је прошле године рекао да би желео то да ради и у Ферарију и да је екипа узбуђена да сарађује.

“Било би заиста сјајно за заједницу у Италији да види како се овакве иницијативе спроводе и да оду даље од саме речи”, навела је Нгонмо.

Она је додала да је један од начина на који је Хамилтон придобио италијанске навијаче и то што је у интервјуима користио речи и фразе на италијанском.

“Мислим да покушава да натера људе да схвате да би Италија могла да буде место где свако може да припада”, рекла је Нгонмо.

Аутор биографије Сојер рекао је да је потенцијално дугорочна природа Фераријеве посвећености Хамилтону знак да компанија “без сумње разуме ствари које га брину”.

“Мислим да су Ферари и Луис у ово ушли свесно. Они су тачно знали шта раде”, додао је он.

Сојер је ванредни професор афроамеричке књижевности и културе на Универзитету Питсбург.

Извор: Б92

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас