Савети чувеног психијатра: Како да се у три корака брзо ослободите нервозе и панике?

Прихватите ситуацију каква јесте и не враћајте се у прошлост

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Схуттерстоцк

Често није лако суочити се са својим страховима, и на прави начин се изборири с нервозом и паником.

Аустријски психијатар Виктор Франкл са 37 година је био затвореник у концентрационом логору, у којем је изгубио целу породицу. Истраживао је како људи у овако тешким животним ситуацијама могу да сачувају веру, оптимизам и изборе се са паником и очајањем, ублаже стрес.

Основао је логотерапију, која се сматра трећом бечком школом психотерапије, и подразумева да човек у сваком тренутку живота може да пронађе сврху и смисао.

Корак 1. Прихватите ситуацију

Виктор Франкл је веровао да постоје две ствари које стоје на путу срећног живота у садашњем тренутку и напредовања – то су болна искуства из прошлости и стрепња за будућност. Уколико стално размишљате о прошлости, грешкама, пропустима, фрустрацијама, оно што вас је некада мучило тера вас да поново проживљавате непријатне тренутке. Све ово одузима много енергије.

Многи људи праве ову грешку која их спречава да се носе са стресом. Размишљају о томе како су могли да избегну проблеме у прошлости да би спречили жалосну ситуацију у садашњости. Добро је анализирати своје грешке, али немојте се фокусирати на њих. Да бисте избегли непријатна емоционална искуства, требало би да прихватите ситуацију и схватите да се већ догодило. Када особа прихвати околности, у мозгу се покрећу нови процеси који ће омогућити проналажење начина за решавање проблема.

Фото: Схуттерстоцк

Корак 2. Не размишљајте о неизвесној будућности

Анксиозност подстиче особу да додатно отежава и увеличава ситуацију. Стално размишљамо о најгорем исходу, плашимо се да ће се грешке поновити, да ћемо доживети пораз, а то нас само уводи у веће стање анксиозности. Као што се не треба враћати у прошлост, тако није добро живети и у будућности.

Застрашујуће мисли о томе шта би могло да се догоди, спречавају вас да растете и напредујете. Овде вам може помоћи вођење дневника, фокусирање на свакодневне задатке, вежбе дисања – све оно што вам помаже да будете присутни сада и овде.

Фото: Виацхеслав Иакобцхук / Аламy / Аламy / Профимедиа

Корак 3: Ваши проблеми нису јединствени

Човек воли да мисли да су његови проблеми јединствени. Управо сада можда хиљаде људи доживљавају сличан емоционални преокрет. Зато слободно поделите своја искуства. Не одбијајте понуду помоћи. Будите захвални онима који вам помажу у тешким тренуцима. Покушајте да комуницирате са рођацима, старим пријатељима, чак и ако живите далеко.

Потражите нова познанства. Комуникација помаже да се ослободи напетости, побегне од досадних мисли и пронађе мир.

Виктор Франкл је сматрао да када особа превазиђе стрес, може да живи у свом пуном потенцијалу и радости.

БОНУС ВИДЕО:

 

Извор: Објектив.рс, ловесенса.рс

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас