Za ovu lepu ženu su muškarci mislili da sedi u uglu i dosađuje se, a ona je otkrivala SVE njihove TAJNE

Od prvog trenutka znala je šta radi i to joj je jako dobro išlo

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: squinde.wordpress.com printscreen

Ime Polikarpe Salavariete većini savremenih ljudi ne znači mnogo. Ipak, “La Pola” kako su je od milošte zvali bila je revolucionarka, borila se za slobodu svoje zemlje, današnje Kolumbije, od španske kolonijalne vlasti i jedna od prvih pokazala da se na žene u špijunskom poslu i te kako može računati.

Koliko je i danas popularna može se videti po tome što je snimljeno desetine filmova o njoj, pa čak i dve telenovele, sa Luizom Klarito u glavnoj ulozi (na slici gore).

Pola je rođena negde oko 1795 godine. Kako njena krštenica nikada nije potvrđena, njeno ime je do danas nepoznato istoriji. Polikarpa je bilo ime kojim su je oslovljavali najbliži rođaci i prijatelji, a u revolucionarnim krugovima je bila poznata jednostavno kao La Pola.

Lale je bio majstor za tetovaže: Kad je video OVE ruke, započeo je NAJVEĆU ljubavnu priču iz Aušvica

Pretvarajući se da je krojačica i kućna pomoćnica, Pola je nudila svoje usluge rojalističkim, španskim domaćinstvima. Pod maskom neuke i priglupe služavke imala je pristup sastancima kolonijalnih vlasti gde je skupljala obaveštajne podatke i prosleđivala ih gerilcima.

Ovako je izgledala čuvena La Pola, Foto: Wikipedia/Jose Maria Espinosa Prieto

Jednostavno, niko od visokih zvaničnika Španije nije obraćao pažnju na devojku koja je, oborenog pogleda, sedela u uglu i šila dok su oni raspravljali o načinima da prošire svoju vlast nad domaćim stanovništvom.

Špijunaža je tekla glatko sve dok momak po kome je La Pola poslala poruku revolucionarima nije uhvaćen. Podaci iz pisma direktno su je optuživali i odmah je uhapšena.

Nakon što je mreža razotkrivena La Pola je osuđena na smrt streljanjem. Pre egzekucije, kada su je izveli pred okupljenu masu, hrabra revolucionarka je održala nadahnut govor zbog koga su morali da je nadglasaju bubnjevima.

Narednik Gavrović je pre tačno 102 godine PRVI ušao u oslobođeni Čačak, iza okupatora ostala je PUSTOŠ

Običaj je bio da osuđenici na smrt kleknu pred streljanje i da, kao izdajnici države, budu okrenuti leđima masi. Pola je odbila da klekne.

“Imam hrabrosti da se suočim sa smrću i po hiljadu puta. Ne zaboravite moj primer”, uzviknula je La Pola i okrenula se pre nego što je streljački stroj počeo da puca.

U trenutku smrti imala je samo 25 godina.

Žrtva Polikarpe Salavariete nikada nije zaboravljena i inspirisala je revolucionare dugo nakon njene smrti. “Dan kolumbijske žene” i danas se slavi u čast ove heroine.

Umrla je lečeći Srbe od najveće POŠASTI: Lepa doktorka poklonila je SRCE našem narodu



Izvor: istorijskizabavnik.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar