Нередовни односи или потпуна апстиненција могу озбиљно да утичу на ваше здравље

Недостатак интимног односа од месец дана или више може изазвати повећан ниво стреса, како код мушкараца, тако и код жена

Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију
Фото: Пиxабаy/Стас_Ф

Млади данас имају мање интимних односа него претходне генерације, а то и те како утиче на целокупно здравље.

Иако се сексуална револуција чини као ствар прошлости, истраживања показују да млади данас имају мање интимних односа него било која генерација пре њих, а последице овог тренда могу да буду далеко озбиљније него што бисте очекивали.

Стручњаци упозоравају да мањак интимних односа код Генерације З може довести до смањења гениталија.

Др Тара Сувињатичаипорн, стручњак за интимне односе и везе, изјавила је за Дејли Мејл да мушкарци који дуже време нису сексуално активни могу да развију ретко стање познато као атрофија пениса – при чему ткиво пениса губи еластичност, што може узроковати његово смањење за чак један до два центиметра.

Али то није све.

Недостатак интимног односа од месец дана или више може изазвати повећан ниво стреса, како код мушкараца, тако и код жена – због сексуалне фрустрације, анксиозности, депресије и проблема са бесом. Овакво стање не утиче само на ментално здравље већ може довести и до повећане склоности ка прељуби и агресивнијем понашању.

Иако живимо у времену у ком се сексуалност посматра позитивно, истраживање Универзитета Калифорнија из 2021. године открило је да чак 38 одсто младих од 18 до 30 година није имало интимног партнера у претходној години.

Стручњаци упозоравају да изостанак интимности током дужег периода, недеља, месеци, па чак и година, може имати озбиљне последице по тело и психу.

Интимни однос као природни регулатор емоција

Током односа ослобађају се хормони “доброг расположења” – окситоцин, допамин и серотонин. Ове хемикалије помажу у регулисању емоција и побољшавају расположење. Недостатак допамина, на пример, може довести до несигурности и смањеног самопоуздања.

Студије такође показују да незадовољене сексуалне потребе могу изазвати фрустрацију која се испољава кроз раздражљивост, промене расположења, па чак и пораст насилног понашања. Та фрустрација може произаћи из неиспуњених жеља, недостатка партнера или незадовољавајућих сексуалних односа.

Мањак односа у вези оставља озбиљне последице

Сексуална терапеуткиња Сари Купер упозорава да сексуална суша у вези може угрозити емоционалну повезаност партнера.

Уместо да разговарају, партнери често прибегавају критиковању, осећају кривице и затварању у себе.

“Сушна раздобља” су нормална, каже Купер, али уколико потрају предуго, могу озбиљно да угрозе везу.

У неким случајевима, један партнер можеда предложи отворену везу, док други прибегава превари како би задовољио своје потребе.

Купер саветује парове да се присете шта их је раније сессуално узбуђивало – понекад то могу бити и невербални, сензуални надражаји, попут музике, мириса или додира.

Могуће и физичке последице

Др Тара упозорава да дуже апстинирање може довести до физичких проблема – укључујући атрофију вагине и пениса, бол током односа, па чак и повећани ризик од озбиљних болести. Код мушкараца, дужа апстиненција може повећати ризик од рака простате.

Према Урологy Царе Фоундатион, редовна ејакулација може да помогне у испирању канцерогених супстанци из простате. Студија из 2016. показала је да мушкарци који ејакулирају најмање 21 пут месечно имају знатно мањи ризик од развоја рака простате него они који то чине само четири до седам пута месечно.

Код жена, дужа апстиненција може довести до атрофије вагиналног ткива, што однос чини неугодним и болним.

Потражите стручну помоћ

За парове који осећају да су запали у сексуалну стагнацију и да разговор не доноси решења, Купер саветује да потраже помоћ сексуалног терапеута. Професионално вођење може помоћи у превазилажењу препрека, враћању блискости и обнови сексуалног живота.

У времену када су односи комплекснији него икада, можда је право време да отворено причамо о сексу – не само као извору задовољства, већ и као важном фактору менталног, емоционалног и физичког здравља.

Извор: Објектив.рс

Коментари (0)

Оставите коментар

    Тренутно нема коментара. Будите први који ће коментарисати!

Издвојено за вас